Sprzedaż dla pracowników a kasa fiskalna
Każda transakcja z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej powinna zostać zarejestrowana przy użyciu kasy rejestrującej. Wyjątek stanowią przypadki enumeratywnie wymienione w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych.
Pracownicy „z definicji” są osobami fizycznymi, należy więc pamiętać, że realizowana na ich rzecz sprzedaż z zasady podlega fiskalizacji, a brak tego obowiązku oparty jest jedynie na zwolnieniu dla tych czynności. Niestety nie jest to zwolnienie bezwarunkowe, o czym przypomniał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 31.01.2018 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.837.2017.2.EJ), dotyczącej zasad rozliczeń oraz ewidencjonowania odsprzedaży tzw. „pakietów medycznych”.
W świetle przepisów zarówno aktualnie jak i uprzednio obowiązującego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych, zwolnienie obejmuje m.in. dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników. Zwolnienie to nie jest limitowane wysokością obrotów, przy czym wartość sprzedaży dla pracowników uwzględnia się w limicie zwolnienia „do 200 000 zł”. Zwolnienia tego nie stosuje się jednak do:
- sprzedaży towarów i usług objętych bezwzględnym obowiązkiem fiskalizacji (z nielicznymi wyjątkami) – w odniesieniu do tych dostaw i usług, jak również
- sprzedaży towarów i usług na rzecz pracowników, których fiskalizację już rozpoczęto w poprzednim roku (latach).
W przywołanej interpretacji organ wskazał również, że w przypadku sprzedaży dla pracowników świadczeń po obniżonych cenach, zarejestrowaniu na kasie podlega pełna podstawa opodatkowania wykazywana z tytułu odsprzedaży (tutaj: pakietu medycznego), a nie tylko odpłatność pobierana od pracownika.