Sprzedaż działek wyodrębnionych w wyniku podziału, a PIT

15:09, 14.09.2020 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Sprzedaż działek powstałych w wyniku podziału nie podlega podatkowi PIT jeśli nie wiąże się z działalnością gospodarczą podatnika i następuje po upływie 5 lat od pierwotnego nabycia.

Takie stanowisko zajął  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z dnia 11.09.2020 r. Sygn. 0115-KDIT3.4011.456.2020.3.AD.

Podatnik wskazał, że nabył w 1995 r. w drodze spadku udział w nieruchomość rolnej zabudowanej, a w 2008 r. w drodze zasiedzenia udział w prawie własności nieruchomości rolnych. Podatnik w 2019 r. podzielił przedmiotowe nieruchomości i uzyskał dla nich warunki zabudowy. W chwili obecnej zamierza część z wydzielonych działek zbyć. W związku z tym zapytał, czy będzie zobowiązany do zapały podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia przedmiotowych nieruchomości.

W ocenie podatnika będzie miał do niego zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT zgodnie, z którym źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W konsekwencji nie zapłaci on podatku bowiem sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od ich nabycia w drodze spadku i zasiedzenia oraz z uwagi na to, że nieruchomości zarówno przed jak i po podziale wykorzystywał tylko i wyłącznie w celach rolniczych.

Organ podatkowy przyznał podatnikowi rację. Stanowisko uzasadnił tym, że:
1. Wydzielenie działek (podział) z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany ich właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia. Zatem pięcioletni termin, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych udziałów w opisanych we wniosku nieruchomościach, w drodze spadku oraz w drodze zasiedzenia Na powyższe nie ma wpływu podział tych nieruchomości, w wyniku którego nastąpi zmiana powierzchni. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie podziału.
2. Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że nieruchomości (wydzielone działki) nie są i nie były wykorzystywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i nie zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży. Na podstawie treści wniosku nie można również stwierdzić, by sprzedaż działek miała nastąpić w ramach działalności handlowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl