Sprzedaż własnych praw majątkowych nie jest zyskiem kapitałowym
Przychody z tytułu sprzedaży praw majątkowych wytworzonych przez podatnika we własnym zakresie stanowią przychody z działalności gospodarczej, a nie zysków kapitałowych.
Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 lipca 2018 r. (0114-KDIP2-2.4010.212.2018.1.AS).
Wnioskodawca, będący firmą z branży IT, tworzy oprogramowanie informatyczne na zlecenie klientów. W związku ze sprzedażą oprogramowania Wnioskodawca odpłatnie przenosi na klientów prawa majątkowe związane z wdrażanym systemem.
W związku z powyższym, w kontekście przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 2018 r., Wnioskodawca zadał pytanie, czy przychody ze sprzedaży praw majątkowych należy zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem Wnioskodawcy są to przychody z innych źródeł, a nie zysków kapitałowych.
Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy. Wskazał, że od 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym o osób prawnych przychody podatników zostały rozdzielone na dwa źródła: z zysków kapitałowych i z innych źródeł. Ustawodawca zamieścił zamknięty katalog przychodów z zysków kapitałowych w art. 7b ustawy o CIT. Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy przychodem z zysków kapitałowych jest m.in. przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.
Wskazany powyżej przepis art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o CIT odnosi się zatem wprost do kategorii praw stanowiących dla podatnika „wartości niematerialne i prawne”, czyli m.in. autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, które zostały nabyte od innych podmiotów (a nie zostały wytworzone we własnym zakresie). W związku z powyższym przeniesienie praw autorskich do wytwarzanego przez Wnioskodawcę we własnym zakresie i sprzedawanego klientom oprogramowania, nie będzie skutkowało uzyskaniem przychodu z zysków kapitałowych.
Stanowisko przedmiotowe należy uznać za słuszne. Domniemywać także należy, że organy podatkowe, wbrew wcześniejszym negatywnym interpretacjom[1], będą właśnie w ten sposób interpretowały przepisy w odniesieniu do przychodów uzyskanych ze zbycia praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie.
[1] Zob. np. interpretację indywidualną z 10 maja 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.136.2018.1.PC).