Stanowisko Ministerstwa Finansów w zakresie płatności gotówkowych powyżej 15.000 zł

10:42, 10.02.2017 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Z najnowszego stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że „Art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczy dwóch stron transakcji , jednak przepisy podatkowe które odwołują się do tej regulacji dotyczą wyłącznie jednej strony, czyli nabywcy. Skutki podatkowe dokonania płatności z naruszeniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej odnoszą się wyłącznie do podmiotu ponoszącego koszt w ramach transakcji, a więc do strony dokonującej płatności  (zapłaty)”[1].

Stanowisko powyższe wyjaśnia wątpliwości w zakresie interpretacji, obowiązujących od 1 stycznia 2017 r., art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 15d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dotyczy ono kosztów podatkowych o charakterze bezpośrednim, tj. takich które sprzedający może uwzględnić w rachunku podatkowym dopiero w momencie uzyskania przychodu z odsprzedaży nabytego lub sprzedaży wyprodukowanego towaru. Na gruncie powyższych przepisów istniały wątpliwości, czy zapłata gotówką rodzi negatywne skutki podatkowe dla obydwu  stron transakcji (dla sprzedającego w zakresie kosztów bezpośrednich), czy tylko nabywcy.

Sprzedający, który kupił towar w celu jego odsprzedaży lub poniósł wydatki na jego wytworzenie (i zapłacił cenę za pośrednictwem rachunku bankowego przypadku transakcji, której wartość przekracza 15.000 zł) jest uprawniony do uwzględnienia w kosztach podatkowych wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu sprzedaży niezależnie od tego czy otrzyma zapłatę, w wysokości co najmniej 15. 000 zł, w gotówce czy za pośrednictwem rachunku bankowego.

Interpretację nowych przepisów należy ocenić jako prawidłową. Zdanie Ministerstwa nie ma co prawda charakteru wiążącego, niemniej  jednak z uwagi na zasadność takiej właśnie interpretacji przedmiotowych przepisów, organy podatkowe nie powinny zajmować odmiennego stanowiska w indywidualnych sprawach.



[1] Źródło: Dziennik Gazeta Prawna z dnia 8 lutego 2017 r. nr 27

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl