Stawka podatku od gruntu zależy od sposobu jego wykorzystania, a nie od statusu posiadacza

14:38, 10.01.2018 Ewelina Nawrocka

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że grunty będące we współposiadaniu przedsiębiorcy oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie muszą być opodatkowane według najwyższej stawki podatku od nieruchomości, jeśli grunt nie jest wykorzystywany w działalności.

Do tej pory zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne stały na stanowisku, iż nieruchomości znajdujące się we władaniu przedsiębiorcy, uważane są za związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i powinny być opodatkowane według stawki przewidzianej dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana nieruchomość jest faktycznie wykorzystywana w związku z działalnością gospodarczą, czy też nie. Do zastosowania najwyższej stawki wystarczył sam fakt, że właścicielem nieruchomości jest przedsiębiorca. Również w przypadku, gdy nieruchomość stanowiła przedmiot wspólności małżeńskiej, a jedno z małżonków nie prowadziło działalności gospodarczej, cała nieruchomość obciążona była najwyższą stawką.

Chodzi tutaj o przepisy art. 1a ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych W wyroku z dnia 12 grudnia 2017 (sygn. akt SK 13/15) Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż wspomniany artykuł, rozumiany w ten sposób, że wystarczającą przesłanką zakwalifikowania gruntu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości do kategorii gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną będącą jego współposiadaczem, jest niezgodny z Konstytucją.

Trybunał stanął na stanowisku, iż samo prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie stanowi podstawy do opodatkowania gruntu stawką podatkową przeznaczoną dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zważywszy na ratio stosowania podwyższonej stawki, jaką jest potencjalna możliwość uzyskiwania przychodów z wykorzystania danych gruntów, niezbędne jest ustalenie faktycznego sposobu wykorzystania opodatkowanego gruntu, którego współposiadaczem pozostaje osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Pominięcie tego kryterium prowadzi do nieuzasadnionego zróżnicowania stawek opodatkowania dla posiadaczy gruntów, które nie mają związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powołany wyrok jest korzystny z punktu widzenia podatników. Mimo, iż sprawa dotyczyła współposiadaczy gruntów, wyrok ma duże znaczenie także dla przedsiębiorców będących właścicielami wszystkich nieruchomości (grunty budynki, budowle), które nie są przez nich wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.  

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl