Tarcza antykryzysowa 4.0 daje więcej czasu na raportowanie krajowych schematów podatkowych

14:15, 10.06.2020 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Ustawa z dnia 4 czerwca 2020 roku  o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (czyli tzw. Tarcza antykryzysowa 4.0) obecnie znajduje się w Senacie. 

Jedna ze zmian przewidzianych Tarczą 4.0, zakłada kolejne przedłużenie terminu raportowania schematów podatkowych (MDR).

Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, wprowadzonymi wcześniejszą wersją Tarczy antykryzysowej, nastąpiło przesunięcie obowiązku przekazywania informacji i zawiadomień (w tym informacji MDR-3), a także realizacji innych obowiązków przez podmioty zobowiązane na podstawie przepisów o schematach podatkowych w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2020 r.

W przepisach tarczy 4.0 zróżnicowano schematy na transgraniczne i krajowe. Zgodnie z tymi przepisami terminy raportowania krajowych schematów podatkowych nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z Covid-19. Natomiast w przypadku schematu podatkowego transgranicznego zawieszenie terminów potrwa nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2020 r.

Jak widać, zawieszenie schematów krajowych będzie uzależnione od czasu trwania stanu epidemii. Podatnicy będą musieli wrócić do raportowania po 30 dniach od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Jednak ze schematami transgranicznymi mają czas jedynie do 30 czerwca, niezależnie od rozwoju sytuacji.

Należy przy tym pamiętać, że w czasie trwania okresu zawieszenia terminów na dokonanie zgłoszenia schematu, skuteczne będą czynności szefa Krajowej Administracji Skarbowej, promotorów (np. doradców, adwokatów, radców prawnych), wspomagających (np. księgowych) i korzystających (podatników, płatników). W praktyce więc to od podatników, promotorów i wspomagających zależy, czy w czasie pandemii COVID-19, będą raportować fiskusowi schematy podatkowe.

Przy tej okazji należy przypomnieć, że za niezaraportowanie,  bądź nieterminowe zgłoszenie informacji o schematach podatkowych, osoby do tego zobowiązane mogą spotkać dotkliwe kary wynoszące od 10 do 720 stawek dziennych. W 2020 r. są to kwoty od 870 zł do 25 mln zł.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl