Termin na sporządzenie DCT za rok 2019 zostanie przedłużony
W ramach „Tarczy Antykryzysowej 4.0.” planowane jest wprowadzenie przepisów, które spowodują przedłużenie terminu do sporządzenia dokumentacji lokalnej.
Nowe przepisy o cenach transferowych wprowadziły następujące terminy do wypełnienia obowiązków z zakresu cen transferowych:
- 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego – termin na złożenie informacji o cenach transferowych, oraz złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych,
- 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego – termin do sporządzenia grupowej dokumentacji cen transferowych.
Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych ma dorozumiany charakter, gdyż w określonym terminie podatnik musi złożyć oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji lokalnej – tak więc w tym terminie podatnik powinien taką dokumentację posiadać.
W ramach „Tarczy Antykryzysowej 4.0.” – tj. art. 75 pkt 51 Ustawy z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 – powyżej wskazane terminy mają zostać przedłużone w następujący sposób:
- termin na złożenie informacji o cenach transferowych oraz złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji będzie przedłużony:
- do 31 grudnia 2020 r. – w przypadku gdy ustawowy (9-miesięczny termin) upływa w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.;
- o 3 miesiące – w przypadku gdy ustawowy (9-miesięczny termin) upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.
- termin na sporządzenie dokumentacji grupowej będzie natomiast przedłużony o 3 miesiące w stosunku do powyżej wskazanych, przedłużonych terminów.
Powyższa zmiana będzie wynikała z treści art. 31z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020.374 ze zm.). Przedłużenie terminów ma dotyczyć zarówno podatników PIT, jak i CIT.
Ustawa wprowadzająca „Tarczę Antykryzysową 4.0” została aktualnie przyjęta przez Sejm, obecnie będzie rozpatrywana przez Senat, a następnie będzie musiała zostać podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przebieg procesu legislacyjnego mogą Państwo śledzić na stronie Sejmu.