Uchwała NSA ? budowla może być opodatkowana jak budynek

09:17, 10.11.2021 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Kwestia opodatkowania budowli, które mogą spełniać kryteria budynku w praktyce wzbudza duże wątpliwości.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 29 września br. w składzie siedmiu sędziów jednomyślnie podjął uchwałę, zgodnie z którą obiekt budowlany, będący budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek jeżeli spełnia kryteria bycia budynkiem, wymienione w tym przepisie, a jego wyróżniającą cechą jest powierzchnia użytkowa, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. (sygn. III FPS 1/21).

Sprawa rozstrzygana przez NSA dotyczyła opodatkowania silosów należących do spółki będącej producentem materiałów budowlanych. Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości silosów, elewatorów i podobnych obiektów od lat było przedmiotem sporu z organami podatkowymi, co wynika m.in. z problemów odpowiedniego sklasyfikowania takich obiektów jako budynków lub budowli.

NSA przyznał, że zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz Prawa budowlanego nie można zakwalifikować jako budowli obiektu, który wpisuje się w definicję budynku. Innymi słowy, jeżeli dany obiekt jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, czyli spełnia definicję budynku, to obiekt taki nie może być uznany za budowlę, nawet wtedy, gdy jest literalnie wymieniony jako budowla w przepisach Prawa budowlanego.

Należy mieć nadzieję, że przedmiotowa uchwała wpłynie na zmianę dotychczasowego stanowiska organów podatkowych i przyczyni się pozytywnego dla podatników rozstrzygania sporów w tym zakresie. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl