Ulga na robotyzację obejmuje również odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych przed 2022 r.
Zastosowanie ulgi na robotyzację możliwe jest nie tylko w stosunku do robotów przemysłowych nabytych po 1 stycznia 2022 r. Kluczowy jest moment rozpoznania amortyzacji jako kosztu uzyskania przychodu, a nie moment faktycznego nabycia robota i wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych.
Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2022 roku (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.645.2022.2.BS), Spółka będąca Wnioskodawcą w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabyła w przeszłości oraz zamierza nabywać w przyszłości fabrycznie nowe roboty przemysłowe oraz maszyny i urządzenia służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych. Spółka na bieżąco wprowadza przedmiotowe roboty oraz maszyny do ewidencji środków trwałych.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy dokonane w latach 2022-2026 odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiących roboty przemysłowe, urządzenia lub maszyny, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed dniem 1 stycznia 2022 r., w trakcie 2022 r. oraz w kolejnych latach podatkowych stanowią/będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z Wnioskodawcą i stwierdził, że przepis art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o CIT. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w trakcie obowiązywania ulgi.
Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. Możliwość skorzystania z ulgi na robotyzację należy wiązać z momentem, w którym odpis amortyzacyjny uznawany jest za koszt podatkowy, a nie z momentem wprowadzenia składnika majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym ww. ulga dotyczy odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.
W przypadku nabycia i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (zarówno przed 1 stycznia 2022 r., jak i po tym dniu) fabrycznie nowych aktywów, spełniających warunki określone w art. 38eb ustawy o CIT, w sytuacji osiągania przez Wnioskodawcę dochodów z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych - odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych składników dokonane w latach 2022-2026 będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi na robotyzację.
Dyrektor KIS potwierdził zatem stanowisko Spółki, zgodnie z którym dokonywane przez nią w latach 2022-2026 odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiących roboty przemysłowe, urządzenia, lub maszyny, o których mowa w art. 38eb ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed dniem 1 stycznia 2022 r., w trakcie 2022 r. oraz w kolejnych latach podatkowych stanowią/będą stanowić koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację, o których mowa w art. 38eb ust. 1 w zw. z art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT.