Ulga na samochód na korzystniejszych zasadach już w rozliczeniu za 2017 rok

14:50, 10.01.2018 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Każdy kto posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub ma przyznaną rentę, a jednocześnie jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, może odliczyć od podatku kwotę 2280 zł.

Nie trzeba już dokumentować faktu wykorzystywania samochodu dla potrzeb niepełnosprawności. Nowe zasady odliczeń ulgi na samochód możemy stosować już przy rozliczeniu podatku za 2017 rok.

Ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zniesiono wymóg dokumentowania zasadności używania samochodu dla potrzeb niepełnosprawności. 

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 roku, w art. 26 ust. 7c, zapisane było, iż w przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1) wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;
2)  okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
3)  okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Zatem każda osoba, która dotychczas korzystała z ulgi rehabilitacyjnej na samochód, co prawda nie musiała posiadać dokumentów (faktur) potwierdzających używanie samochodu dla potrzeb niepełnosprawności, jednakże musiała się liczyć często z koniecznością przedkładania na żądanie fiskusa dowodów, np. w formie zaświadczeń od lekarza potwierdzających, iż w danym roku odbywała jakiekolwiek zabiegli leczniczo-rehabilitacyjne.

Od 2018 roku w tym zakresie przepisy znacznie złagodzono. Pozostawiono nadal zastrzeżenie, że w przypadku odliczenia ulgi na przewodnika lub psa asystującego, na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności: wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika, czy okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego. Zrezygnowano jednak z zastrzeżenia stanowiącego, iż w przypadku korzystania z ulgi na samochód należy okazać dokumenty potwierdzające zlecone i odbyte zabiegi leczniczo-rehabilitacyjnych. Ustawodawca zatem rozszerzył możliwość korzystania z ulgi rehabilitacyjnej dla większej grupy podatników, rezygnując z konieczności udowadniania odbywanych, jakichkolwiek zabiegów leczniczych.

Z ulgi rehabilitacyjnej, w tym ulgi na samochód, odliczanej od podstawy opodatkowania w kwocie 2280 złotych, może korzystać każdy podatnik, który posiada:

1)  orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub
2)   decyzję przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3)   orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

W art. 4 ustawy nowelizującej zapisano, iż nowe zasady odliczeń w zakresie ulgi rehabilitacyjnej stosuje się już począwszy do dochodów osiąganych od 1 stycznia 2017 roku. Zatem już przy rocznym obliczaniu podatku za 2017 rok,  podatnicy, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (bez względu na jego rodzaj) lub mają przyznaną odpowiednią rentę oraz mają samochód mogą odliczyć od podstawy opodatkowania zryczałtowaną kwotę 2280 złotych

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl