Ulga na złe długi w krótszym terminie obejmie również ?stare? faktury
Od 1 stycznia 2019 r. w ramach uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, ulegnie skróceniu do 90 dni termin na uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności dla potrzeb korekty podatku związanej z tzw. „ulgą na złe długi”.
W związku z wprowadzaną zmianą korekta kwoty podatku VAT od nieregulowanej faktury będzie następowała w okresie, w którym przypada 90 dzień od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, a nie tak jak dotychczas - 150 dzień.
Pozostałe zasady korekty nie ulegną zmianie, czyli m.in. nadal będzie stanowiła:
- obowiązek dłużnika do skorygowania odliczonego VAT z nieuregulowanych faktur, z wyłączeniem przypadków, gdy w ostatnim dniu miesiąca, w którym spełnione zostaną przesłanki do korekty będzie pozostawał w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- prawo wierzyciela do korekty VAT należnego wynikającego z faktur, za które nie otrzymał zapłaty, z którego ten może (ale nie musi) skorzystać, o ile spełni określone w przepisach warunki,
W praktyce szczególną uwagę zwrócić należy na uregulowania przejściowe, dotyczące zakresu zastosowania zmienionych przepisów. Termin 90 dni znajdzie bowiem zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2019 r., których nieściągalność zostanie uprawdopodobniona zgodnie ze znowelizowanymi przepisami po dniu 31 grudnia 2018 r. – czytaj: dla których 90 dzień od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze przypadnie już w nowym roku.
Oznacza to konieczność przeanalizowania na dzień 1 stycznia 2019 r. „przeterminowanych” faktur i to zarówno przez wierzycieli jak i przez dłużników (zwłaszcza przez dłużników), w celu ustalenia, dla których z tych faktur 90 dzień od upływu terminu płatności przypada po 31 grudnia 2018 r.
Jest to o tyle ważne, że w odniesieniu do nieuregulowanych faktur dokumentujących wierzytelności powstałe do końca bieżącego roku, spełniających powyższy warunek, miesiącem właściwym do korekty będzie ten, w którym przypada 90 dzień od upływu terminu ich płatności.
Podstawa prawna: art. 89a i 89 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.) oraz art. 20 i art. 46 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)