Uproszczone porozumienia cenowe coraz bliżej

14:11, 08.04.2019 Natalia Ołówko

Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Legislacji, od 22 marca br. na etapie opiniowania znajduje się projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych.

Jako przyczynę wprowadzenia nowej ustawy podano m.in. potrzebę uporządkowania uregulowanych w dziale IIA Ordynacji podatkowej przepisów proceduralnych, dotyczących uprzednich porozumień cenowych, które zdaniem Ministerstwa Finansów jako narzędzie eliminacji ryzyka podwójnego opodatkowania, powinno być zawarte w jednej ustawie łącznie z regulacjami o rozwiązywaniu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania. Istotną dla podatników kwestią jest ponadto wskazanie, iż w omawianym projekcie ustawy znaleźć się mają uregulowania dotyczące uproszczonej procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych, której wprowadzenie zostało potwierdzone już pod koniec listopada ubiegłego roku, w odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację nr 27048. Wydłużony czas prac nad uproszczoną procedurą argumentowano wówczas koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz.

Tzw. uprzednie porozumienie cenowe (ang. advanced pricing arrangements – APA) wynika z art. 20a Ordynacji podatkowej, natomiast jego zawarcie, zgodnie z art. 15e ust. 15 ustawy o CIT, powoduje iż do kosztów usług, opłat i należności podatnika, których dotyczy porozumienie, zastosowania nie ma ograniczenie zaliczania do KUP, zawarte w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Dotychczas instytucja uprzedniego porozumienia cenowego nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, bowiem procedura trwała z reguły od 6 do aż 18 miesięcy, a także wiązała się z koniecznością poniesienia względnie wysokich kosztów i dużych nakładów administracyjnych ze strony podatnika.

Jako alternatywę dla takiego rozwiązania, Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić uproszczoną procedurę porozumienia cenowego. Uproszczenie to ma polegać głównie na zmniejszeniu wymogów dokumentacyjnych i obniżeniu wysokości opłat administracyjnych w stosunku do wybranych rodzajów transakcji cechujących się ograniczonym ryzykiem zmniejszenia dochodu podatkowego. Niestety możliwość skorzystania z instytucji uproszczonego porozumienia cenowego ma być ograniczona do usług o niskiej wartości dodanej oraz do opłat za korzystanie lub prawo do korzystania ze znaku towarowego lub wiedzy (informacji) związanej ze zdobytym doświadczeniem, nadającej się do wykorzystania w działalności przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Dodatkowo, uproszczone porozumienie cenowe nie będzie mogło być wydane w przypadku, gdy:
  -  przedmiotem wniosku jest transakcja kontrolowana zakończona przed dniem złożenia wniosku,
  -  udział dochodów wnioskodawcy w przychodach w co najmniej dwóch latach podatkowych w okresie trzech ostatnich zakończonych lat podatkowych jest niższy niż 1%.

W projekcie ustawy przewidziano jednak możliwość zmiany wniosków o wydanie uproszczonego porozumienia cenowego na wnioski o wydanie uprzedniego porozumienia cenowego w sytuacji, gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające wydanie uproszczonego porozumienia cenowego i odwrotnie – możliwość zmiany wniosków w przypadku, gdy zachodzą okoliczności umożliwiające wydanie uproszczonego porozumienia cenowego.

Równocześnie, w przeciwieństwie do uprzednich porozumień cenowych, na możliwość złożenia wniosku o zawarcie uproszczonego porozumienia cenowego nie będą miały wpływu toczące się postępowania podatkowe, kontrole podatkowe, kontrole celno-skarbowe i postępowania przed sądem administracyjnym.

Istotną zaletę nowego rozwiązania ma ponadto stanowić fakt, że postępowanie w zakresie wydania uproszczonego porozumienia cenowego ma być przeprowadzane bez zbędnej zwłoki i zakończone nie dłużej niż w ciągu 3 miesięcy od jego wszczęcia.

Biorąc pod uwagę informacje zawarte na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów, planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest II kwartał 2019 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl