Usługi doradcze w zakresie sukcesji firmy nie są kosztem podatkowym

11:43, 08.10.2021 Karol Przydatek

Wydatki na usługi doradcze w zakresie sukcesji działalności gospodarczej są związane z osobistymi relacjami, zwłaszcza majątkowymi osób fizycznych - będących bezpośrednio lub pośrednio udziałowcami spółek oraz osób będących ich sukcesorami.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wyłączonych z kosztów na podstawie art. 16 ustawy CIT.

Kosztami poniesionymi w celu zachowania źródeł przychodów będą wszelkie koszty poniesione w celu pozostania w posiadaniu przychodów. Koszty poniesione w celu zabezpieczenia źródeł przychodów to wszelkie koszty, które podatnik poniósł w celu utrzymania przychodów i uchronienia ich przed utratą przez podatnika.

Wątpliwości w tym zakresie miały spółki, które zawarły z firmą doradczą umowę, której przedmiotem była współpraca w zakresie opracowania i przygotowania dla spółek scenariusza sukcesji umożliwiającego zachowanie trwałości przedsiębiorstw obu spółek. Celem usług było zdiagnozowanie stanu faktycznego przedsiębiorstw w zakresie sytuacji biznesowej pod kątem sukcesji, co miało umożliwić sformułowanie adekwatnych wytycznych i instrukcji. Miało to pozwolić na wypracowanie przemyślanego, kompleksowego planu działań z uwzględnieniem odpowiednich ram czasowych.

Zdaniem spółek celem nabywanych usług jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości biznesu poprzez płynne przejęcie władzy i własności w spółkach. Celem usług jest zatem zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów osiąganych przez Spółki.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 21 września 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.269.2021.1.PB) uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał, że choć kwestia sprawnego przeprowadzenia sukcesji jest istotna dla funkcjonowania spółek w przyszłości to trudno stwierdzić, by nabycie usług doradczych miało bezpośredni wpływ na uzyskanie, zachowanie, zabezpieczenie przychodów lub miało wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

Zdaniem organu wydatki te są związane z osobistymi relacjami, zwłaszcza majątkowymi osób fizycznych - będących (bezpośrednio lub pośrednio) udziałowcami spółek oraz osób będących ich sukcesorami.

W jego ocenie tego typu wydatki bardziej są związane ze stosunkami rodzinnymi/osobistymi ww. osób niż z działalnością samych spółek, a takich kosztów nie można przenosić na skarb państwa. Dyrektor KIS wskazał, że można dostrzec pewien związek poniesienia tych wydatków z dążeniem do zapewnienia stabilności funkcjonowania spółek, jednakże związek ten jest zbyt odległy i nie pozwala wbrew twierdzeniu spółek na stwierdzenie, że brak poniesienia tych wydatków będzie prowadził do zagrożenia lub utraty źródła przychodów.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl