VAT jedynie od zaliczek związanych ze skonkretyzowanymi transakcjami

14:38, 11.04.2018 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Rozliczenia VAT zasadniczo są związane ze zrealizowaniem przez podatnika transakcji opodatkowanej, tj. odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Konsekwencją powyższego jest zasada, zgodnie z którą obowiązek podatkowy w VAT powstaje odpowiednio w dacie dokonania dostawy lub wykonania usługi.

Zasada ta podlega jednak  pewnym ograniczeniom.  Takim wyjątkiem - który w praktyce stanowi uzupełnienie ww. zasady - jest przesunięcie obowiązku podatkowego na moment otrzymania zapłaty w przypadku, gdy płatność następuje przed transakcją.

Tutaj pojawia się problem praktyczny związany z identyfikacją płatności rodzących obowiązek podatkowy.  Należy bowiem pamiętać, że otrzymane pieniądze nie są objęte VAT.

Opodatkowaniu nadal podlega jedynie przyszła transakcja, przy czym w związku z otrzymaniem wcześniejszej zapłaty pojawia się równocześnie obowiązek odpowiednio wcześniejszego rozliczenia podatku z jej tytułu.

Takie rozumienie opodatkowania wcześniejszych zapłat wynika zarówno z orzecznictwa TSUE, jak i  krajowych sądów i jest w pełni akceptowane przez organy podatkowe. 

Potwierdzeniem jest m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dania 4 kwietnia 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.87.2018.1.RS, odnosząca się do przypadku, w którym wnioskodawca powziął wątpliwość, czy powinien rozliczać VAT należny w związku z otrzymywanymi od kontrahentów wpłatami ogólnym tytułem przyszłych zakupów paliwa. W przedstawionych okolicznościach organ potwierdził, iż:

„(…) gdy Wnioskodawca ani klient w odniesieniu do otrzymanej przez Wnioskodawcę kwoty (przewyższającej zobowiązania danego klienta), nie są w stanie określić rodzaju paliwa, jego ilości jak i ceny, to wówczas wpływ ww. środków pieniężnych na rachunek bankowy nie rodzi powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. (…)

Należy jednak nadmienić, że w sytuacji, gdy klient dokonując wpłaty, określa konkretny rodzaj paliwa i nie ma możliwości wykorzystania tej kwoty jako płatność na inne świadczenia, otrzymane przez Wnioskodawcę wpłaty są formą przedpłaty lub zaliczki, gdyż dotyczą one z góry ustalonego towaru pomimo, że w momencie dokonywanej wpłaty nie jest znana szczegółowa ilość i cena wskazanego towaru (paliwa). Tym samym, otrzymanie takich wpłat rodzi obowiązek podatkowy – zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy – z chwilą ich otrzymania.”

Mając na uwadze powyższe, aby mówić o opodatkowanej zapłacie (zaliczce, przedpłacie, itp.) transakcja, do której płatność się odnosi musi być skonkretyzowana w stopniu dającym odpowiedź na pytanie, co konkretnie sprzedawca za otrzymane pieniądze ma dostarczyć lub wykonać.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl