VAT wykazany pomyłkowo na paragonie nie podlega zapłacie

07:47, 14.10.2022 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Kasy fiskalne rejestrują sprzedaż wyłącznie in plus. Korekty sprzedaży fiskalnej in minus wymagają zaprowadzenia odrębnej ewidencji oraz stosownego indywidualnego udokumentowania.

Przepisy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wprost regulują zasady korekty in minus w przypadku oczywistych omyłek stwierdzonych przy sprzedaży oraz z tytułu zwrotów, rabatów, itp.

W praktyce możemy mieć do czynienia również z trzecią kategorią zmniejszeń sprzedaży zafiskalizowanej, a mianowicie z błędami i pomyłkami stwierdzonymi w momencie, gdy zatrzymanie błędnego paragonu i wydanie prawidłowego nie jest już niemożliwe. W takich przypadkach zmniejszenia dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających zasadność dokonania zmniejszenia podstawy opodatkowania lub kwoty VAT oraz, z zasady, dokonania zwrotu pieniędzy.

Przykładem takiego błędu może być zastosowanie na paragonie zawyżonej stawki VAT, np. 5% zamiast 0%. W tej sprawie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.315.2022.2.JM). Dotyczy ona sytuacji, w której podatnik stosujący ceny brutto, z powodu błędnego ustawienia kasy fiskalnej fiskalizował w okresie od lutego do marca sprzedaż nawozów ze stawką VAT 5%, zamiast ze stawką VAT 0%. Do paragonów wystawiał faktury ze stawką 0% i kwotą do zapłaty zgodną z tymi paragonami. Powziął jenak wątpliwość, czy jest zobowiązany zapłacić VAT z paragonów.

W tym zakresie organ stwierdził, iż do paragonów nie stosuje się uregulowań art. 108 ustawy o VAT, w myśl których wydanie faktury z wykazaną kwotą podatku obliguje do jej zapłaty, a w związku z powyższym „w przypadku wystawienia innego dokumentu sprzedaży niż faktura, w rozpatrywanej sprawie paragonu, w którym wykazał Pan kwotę podatku należnego, mimo że sprzedaż była opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 0%, nie ma (…) obowiązku zapłaty wykazanej na paragonie kwoty podatku”.

Ale… Kwestią, o której należy pamiętać ustalając w konkretnym przypadku możliwość korekty in minus sprzedaży zafiskalizowanej w zakresie zawyżonej stawki VAT, jest niedopuszczenie do sytuacji, w której sprzedawca odzyskałby kwoty podatku w rzeczywistości sfinansowane przez konsumenta.  Z uwagi na powyższe, organy podatkowe generalnie twierdzą, że korekta na zmniejszenie stawki VAT przy sprzedaży zafiskalizowanej bez towarzyszącego jej zwrotu pieniędzy na rzecz konsumenta nie powinna mieć miejsca.

Sądy niekiedy zajmują inne stanowisko, badając uprzednio, czy w danych okolicznościach korekta stawki VAT bez wypłaty konsumentowi różnicy kwoty podatku nie stanie się źródłem nieuzasadnionego wzbogacenia się sprzedawcy.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl