W oczekiwaniu na e-kasy
W Sejmie trwają prace w zakresie wprowadzenia obowiązku ewidencji za pomocą kas online.
Prace Sejmowe nad nowelą ustawy o VAT w zakresie wprowadzenia kas online (kas fiskalnych przesyłających - z założenia - w czasie rzeczywistym dane do centralnym repetytorium kas) wydaje się, że ostatnio nieco zwolniły. Nie mniej należy liczyć się z tym, że ustawodawca nie zrezygnuje z wprowadzenia tego rozwiązania, nawet jeżeli nie nastąpi to w zakładanym czasie.
Co istotne dla zainteresowanych, projekt nie przewiduje wyznaczenia terminu na wymianę wszystkich kas fiskalnych. Przeciwnie, zastąpienie kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii przez e-kasy, ma nastąpić w naturalny sposób, w związku ze zużyciem się tych pierwszych. Uwaga ta nie dotyczy niektórych rodzajów działalności, przy których rejestracja z wykorzystaniem kasy online będzie musiała rozpocząć się w określonych terminach. Zgodnie z projektem kasy „starego” typu mogą być stosowane:
- do 31 grudnia 2018 r. przy świadczeniu usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, jak również przy sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
- do dnia 30 czerwca 2019 r. – przy świadczeniu usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
- do dnia 31 grudnia 2019 r. – do świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.