Wsparcie dla przedsiębiorców udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu

15:25, 15.04.2020 Natalia Ołówko

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadza nowe formy wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej narażonej na negatywne skutki ekonomiczne wynikające z nałożonych zakazów i ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Wsparcie mają stanowić oferowane przedsiębiorcom na warunkach rynkowych instrumenty finansowego wsparcia zwrotnego takie jak pożyczki, gwarancje czy poręczenia lub inne instrumenty związane z finansowaniem prowadzonej działalności gospodarczej, np. leasing.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, tj.:
-  osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonujące działalność gospodarczą,
-  wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej,

których trudna sytuacja finansowa wyrażająca się poprzez spadek obrotów gospodarczych jest następstwem skutków wywołanych pandemią wirusa SARS-CoV-2.

W myśl uchwalonej ustawy przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
-  nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, lub
-  nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Ze wsparcia nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, wobec których ogłoszono upadłość lub wobec których zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne.

Wielkość przyznawanego wsparcia będzie uzależniona od faktycznych skutków finansowych, jakie przedsiębiorca poniósł na skutek ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, jak również skali prowadzonej działalności.

W ustawie zaznaczono również, że udzielone wsparcie nie może być przeznaczone na regulowanie zobowiązań beneficjenta wobec podmiotów dominujących i zależnych, wspólników, akcjonariuszy, członków rodziny oraz osób bliskich beneficjentów.

Aby uzyskać wsparcie, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP S.A.), która udostępni jego wzór i objaśnienia dot. wypełnienia i koniecznych do załączenia dokumentów w formie komunikatu na swojej stronie internetowej. Do wniosku dodatkowo niezbędne będzie dołączenie informacji o planowanych przez przedsiębiorcę działaniach w celu ustabilizowania jego sytuacji ekonomicznej.

Wniosek ma być rozpatrywany nie dłużej niż przez 14 dni od dnia jego złożenia wraz z wymaganymi załącznikami.

Najnowsze informacje dotyczące udzielanego wsparcia można śledzić na stronie www.arp.pl

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl