Wycieczka z socjalnego może być bez podatku
W najnowszych stanowiskach organów podatkowych zaprezentowano pogląd, że udział pracownika w wycieczce sfinansowanej z ZFŚS może być bez podatku PIT.
Tak będzie kiedy celem wycieczki jest między innymi integracja załogi i każdy z pracowników ma możliwość wzięcia udziału w wycieczce, potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2017 r., znak:: 0115-KDIT2-2.4011.117.2017.1.NPR.
Jedna ze Spółek, występująca z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji, przedstawiła następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zamierza w lipcu bieżącego roku zorganizować i postawić do dyspozycji wszystkim pracownikom i emerytom skorzystanie z zagranicznej wycieczki turystyczno-krajoznawczo-wypoczynkowej do Chorwacji zorganizowanej w ramach ZFŚS. Udział w wycieczce będzie miał charakter dobrowolny i powszechnie dostępny dla wszystkich uprawnionych. Celem wycieczki będzie integracja pracowników oraz umożliwienie aktywnego wypoczynku, co pozytywnie wpłynie na wzajemne relacje i efektywność pracy. Realizacją wycieczki zajmie się biuro turystyczne, które określi koszt na jednego pracownika. Na koszt wycieczki złożą się: koszty dojazdu, zakwaterowanie, wyżywienie i bilety wstępów do wybranych obiektów. Osoba biorąca udział w wycieczce zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wniesie dopłatę pracownika w zależności od swojej sytuacji materialnej. Pozostała kwota kosztu wyjazdu będzie stanowić dofinansowanie z ZFŚS.
Podatnik bronił stanowiska, że po stronie pracowników nie powstawanie przychód z innych nieodpłatnych świadczeń, ponieważ:
- po stronie pracownika nie pojawi się korzyść w postaci zaoszczędzonego wydatku, ponieważ gdyby nie wycieczka zorganizowana i finansowana przez pracodawcę, pracownik nie wydałby pieniędzy na udział w takim przedsięwzięciu,
- świadczenie to postawione jest do dyspozycji wszystkich pracowników i nie ma podstaw, żeby przypisać konkretnemu pracownikowi wymierną korzyść,
- deklaracja chęci udziału przez pracownika w wycieczce nie jest jednoznaczna z tym, że skorzysta on ze wszystkich dostępnych usług i produktów podczas wyjazdu.
Podatnik podkreślił też, iż w jego ocenie opodatkowaniu powinien podlegać tylko przychód faktycznie otrzymany przez pracownika. Natomiast podzielenie kosztów wycieczki przez liczbę uczestników i przypisanie im w równym stopniu nie oznacza, że korzystali oni w pełnym i równym zakresie z oferowanych świadczeń.
Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem i wydał interpretację pozytywną w tym stanie faktycznym, wskazując, że udział pracowników w wycieczce sfinansowanej w części z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, która będzie miała na celu zintegrowanie załogi, umożliwienie pracownikom aktywnej formy wypoczynku, co przełoży się na efektywność pracy i wzajemne relacje służbowe, nie będzie stanowić dla nich przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.