Wydatki na aplikację prawniczą mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

11:34, 13.11.2017 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych może zaliczyć ponoszone przez nią od momentu rozpoczęcia działalności opłaty za aplikację radcowską oraz składkę korporacyjną do kosztów uzyskania przychodów.

Kwestia zaliczania wydatków na doskonalenie zawodowe osób prowadzących działalność gospodarczą do kosztów podatkowych w praktyce sprawia dużo wątpliwości.

Co do zasady wydatki na uzyskanie uprawnień do wykonywania danego zawodu są ponoszone przed założeniem działalności gospodarczej w danym zakresie. W takich przypadkach organy podatkowe zajmują stanowisko, że wydatki te nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Zdaniem organów brak jest bowiem związku z poniesieniem tych wydatków na uzyskanie uprawnień zawodowych a uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej, założonej po uzyskaniu tych uprawnień. Organy wskazują że wydatki te mają charakter wydatków osobistych i są związane z podnoszeniem ogólnego poziomu umiejętności. Takie stanowisko zostało wyrażone np. w interpretacji z dnia 27 kwietnia 2017 r. dotyczącej zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata (0115-KDIT3.4011.3.2017.1.DR).

Inaczej natomiast przedstawia się kwestia zaliczenia wydatków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w odniesieniu do wydatków, które zostały poniesione po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Wniosek o wydanie interpretacji złożyła aplikantka radcowska, która po rozpoczęciu aplikacji rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w przedmiocie świadczenia usług prawniczych W trakcie trwania aplikacji uiszcza opłaty za aplikację, oraz składkę korporacyjną na rzecz samorządu radców prawnych. Natomiast po ukończeniu aplikacji zamierza przystąpić do egzaminu radcowskiego, w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego.  Pytanie, czy ponoszone przez nią wydatki (od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności) dotyczące odbywania aplikacji radcowskiej mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2017 r.  (0111-KDIB1-1.4011.169.2017.1.BS) potwierdził, że wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Organ wskazał, że odbywane przez osobę prowadzące działalność gospodarczą szkolenia mogą mieć dwojaki charakter:
- są one związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
- mogą służyć podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą.

Do kosztów podatkowych mogą zostać zaliczone wydatki przeznaczone na szkolenia, których skutkiem jest uzyskanie przez podatnika wiedzy i umiejętności niezbędnej z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej. Co istotne obowiązkiem podatnika jest wówczas wykazanie związku szkolenia z działalnością gospodarczą, tak aby mógł zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.

W związku z powyższym organ zaakceptował stanowisko wnioskodawczyni, że wydatki na aplikację mogą przyczynić się do rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez umożliwienie wykonywania zawodu radcy prawnego (umożliwiając reprezentowanie klientów przed sądami). Dlatego też wnioskodawczyni może poniesione od momentu założenia działalności gospodarczej wydatki na aplikację radcowską oraz składki korporacyjne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl