Wydatki na kształcenie przedsiębiorcy w KUP
Dla zaliczenia wydatków na kształcenie przedsiębiorcy do kosztów podatkowych istotne znaczenie ma możliwość wykorzystania nabytej wiedzy w prowadzonej działalności gospodarczej.
Koszt studiów podyplomowych przedsiębiorcy poniesiony w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może stanowić koszt podatkowy, jeśli zdobyta przez niego wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu (np. przez wpływ na zakres oraz jakość świadczonych usług), ewentualnie w zachowaniu źródła tego przychodu. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 4 lutego 2019 r. (0114-KDIP3-1.4011.597.2018.1.IF).
Wnioskodawca wskazał, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem. Posiada stosowne wykształcenie. Niemniej jednak nie dostarczyło mu ono kompletnej wiedzy związanej z wykonywanym profilem działalności. Z tego względu planuje rozpocząć studia podyplomowe na kierunku Bazy danych i ich aplikacje, które umożliwi mu uzyskanie szerszej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca zadał pytanie czy koszt czesnego stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? Zdaniem Wnioskodawcy wydatek może być ujęty w kosztach podatkowych bowiem studia pozwolą na zwiększenie liczby klientów oraz spełnienie zobowiązań wobec obecnego usługobiorcy, a w rezultacie na zabezpieczenie źródeł przychodów oraz ich zwiększenie
Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi. Przypomniał, że w świetle art., 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Organ wskazał także, że wydatki związane ze zdobywaniem, czy też podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie ww. studiów nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione w związku z odbytymi studiami będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest ustalenie:
- czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
- czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
Dyrektor uznał zatem za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty w postaci wydatków na zdobycie kwalifikacji i umiejętności niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej., których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.
Nie jest to pierwsze korzystane stanowisko Dyrektora KIS w odniesieniu do możliwości ujęcia w kosztach podatkowych wydatków na edukacje przedsiębiorcy. Przykładem mogą być m.in. interpretacja indywidualna z 20 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4011.142.2017.1.NL) oraz z dnia 21.02.2018 r. (sygn. nr 0115-KDIT3.4011.35.2018.1.DB).