Wydatki na sport, kulturę i szkolnictwo- planowane zmiany w ramach Polskiego Ładu

14:57, 12.07.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w przepisach podatkowych (projekt z dnia 28 czerwca 2021 r.), których celem jest zachęcenie podatników CIT i PIT do finansowania nauki, sportu i kultury.

Określone w ustawie wydatki ponoszone na takie właśnie cele podatnik będzie mógł odliczyć od swojej podstawy opodatkowania. Nowe rozwiązania będą pozwalały zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów, a dodatkowo jeszcze 50% tych wydatków odliczyć od podstawy opodatkowania ustalanej w rozliczeniu rocznym.

W ustawach podatkowych (CIT i PIT) planowany jest przepis stanowiący, że podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznawać się będzie wydatki poniesione na finansowanie:
- klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;
- stypendium sportowego;
- imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność kulturalną uznawać się będzie koszty poniesione na finansowanie:
- instytucji kultury wpisanych do rejestru prowadzonego na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
- działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Z kolei za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe uznawane będą koszty poniesione na:
- stypendia, o których mowa w art. 97 i art. 213 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
- finansowanie zatrudnionemu przez podatnika pracownikowi opłat, o których mowa w art. 163 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, określonych w umowie zawartej pomiędzy podmiotem prowadzącym kształcenie a osobą podejmującą kształcenie;
- finansowanie wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów;
- sfinansowanie studiów dualnych, o których mowa w art. 62 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na konkretnym kierunku studiów, w tym koszty praktyk;

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl