Wydatki na wsparcie ukraińskich pracowników bez wpływu na koszty podatkowe

13:17, 17.11.2022 Agata Lipińska

Spółka celowa, która ponosi wydatki na zakup towarów i usług przekazywanych następnie na rzecz ukraińskich pracowników spółki powiązanej wchodzącej w skład grupy kapitałowej nie może zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 26 października 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.329.2022.8.EJ stwierdził, że tego rodzaju działalność spółki nie wiąże się z ponoszeniem wydatków związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR).

Wnioskodawcą w rzeczonej sprawie była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług szeroko rozumianego wsparcia na rzecz spółek należących do grupy kapitałowej z 15 krajów Europy (w tym m.in. w Polsce i w Ukrainie). Spółki należące do grupy oferują kompleksowe usługi logistyczne w zakresie transportu krajowego i międzynarodowego, logistyki kontraktowej, transportu lotniczego i morskiego, transportu całopojazdowego, transportu intermodalnego oraz logistyki produktów świeżych.

W związku z rozpoczętą w lutym 2022 r. zbrojną agresją na terytorium Ukrainy, spółka realizując przyjętą politykę CSR podjęła działania polegające na udzieleniu wsparcia humanitarnego dla pracowników ukraińskiej spółki z grupy kapitałowej oraz członków ich najbliższej rodziny. Spółka ukraińska stanowi podmiot powiązany ze spółką wnioskującą o interpretację indywidualną w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o CIT. Podejmowane przez Spółkę działania w ramach CSR na rzecz ukraińskich pracowników polegały na zapewnieniu tym pracownikom niezbędnego zakwaterowania oraz wyżywienia dla nich oraz członków ich najbliższej rodziny, w szczególności na:
-  zapłacie czynszu najmu za lokal mieszkalny wraz z kosztami mediów oraz wynagrodzenie za usługę pośrednictwa w najmie;
-  zakupie środków spożywczych;
-  zakupie drobnego sprzętu AGD (np. czajnik elektryczny, przybory kuchenne);
-  zakupie podstawowego wyposażenia lokalu mieszkalnego (np. łóżko, przedłużacz).

Spółka we wniosku o interpretację indywidualną kilkukrotnie podkreślała, że dokonywanie wydatków na rzecz ukraińskich pracowników i członków ich rodzin stanowi realizację polityki CSR. Dyrektor KIS wskazał jednak, że ustawa o CIT nie zawiera przepisu stanowiącego, że wydatki poniesione na działania w ramach polityki CRS są kosztem uzyskania przychodów. Konieczna jest więc ocena każdego wydatku z tej kategorii pod kątem spełnienia ogólnej normy z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ponadto należy wykluczyć, że wydatki, o których mowa nie znajdują się w katalogu wydatków ujętych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Podkreślono także, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, który nie pozwala na ujęcie w kosztach przekazanych darowizn, nawet w sytuacji, gdy przesłanka z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT została spełniona.

Uznanie wydatków na pomoc uchodźcom z Ukrainy za koszty podatkowe możliwe jest na podstawie przepisu szczególnego, tj. art. 38w ustawy o CIT wprowadzonego ustawą z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583, art. 76).

Zgodnie z art. 38w ust. 1 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:
1)   organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
2)   jednostkom samorządu terytorialnego,
2a)  wojewodom,
3)   Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
4)  podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego - o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.

Preferencja podatkowa, która wynika z przepisu art. 38w ustawy o CIT nie obejmuje wydatków na zakup towarów i usług przekazanych bezpośrednio na rzecz obywateli Ukrainy.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl