Wydatki z tytułu używania pojazdów wykorzystywanych na walkę z COVID mogą stanowić KUP

15:58, 11.12.2020 Karol Przydatek

Wydatki z tytułu wynajmu i ubezpieczenia pojazdów w związku z ich udostępnieniem Placówkom w celu wsparcia służb oraz instytucji w zapobieganiu oraz zwalczaniu skutków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 stanowią koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 15 ust. 1  ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
-  został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
-  jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
-  pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
-  poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
-  został właściwie udokumentowany,
-  nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 uCIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W kontekście powyższych uregulowań wątpliwości miała spółka biorąca odpowiedzialność za wpływ, jaki jej działalność wywiera na otoczenie oraz za sposób, w jaki kształtuje relacje z działającymi w nim kluczowymi grupami społecznymi i biznesowymi (CSR). Mając na uwadze powyższe oraz będąc Spółką społecznie odpowiedzialną, Wnioskodawca zaangażował się w walkę z epidemią SARS-CoV-2.

Po ogłoszeniu stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, Zarząd Spółki podjął decyzję o wsparciu 6 wskazanych wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia szpitali i zakładów opieki zdrowotnej w walce z pandemią COVID-19 w ten sposób, że spółka zawarła dodatkowe umowy wynajmu samochodów osobowych z samochodową firmą flotową. Samochody te zostały użyczone placówkom leczniczym do realizowania działań związanych ze zwalczaniem skutków zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do dyrektora KIS w zakresie możliwości uznania powyższych wydatków jako koszt uzyskania przychodów.  Dyrektor KIS w wydanej 3 grudnia 2020 r interpretacji (0111-KDIB1-1.4010.186.2020.1.BK) uznał, iż podejmowane przez spółkę zadania w zakresie opisanym w niniejszej sprawie stanowią realizację CSR. Tym samym, spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na świadczenia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu na rzecz społeczności lokalnej oraz interesariuszy, tj. wydatki z tytułu wynajmu i ubezpieczenia pojazdów w związku z ich udostępnieniem placówkom w celu wsparcia służb oraz instytucji w zapobieganiu oraz zwalczaniu skutków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Wydatki te, są bowiem związane z realizacją polityki CSR.

Organ podatkowy wskazał również, że użyczane samochody będą samochodami osobowymi. W związku z tym możliwość zaliczenia wydatków w ciężar kosztów podatkowych będzie podlegała ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 49 i 49a Ustawy CIT, gdy wartość samochodów przekroczy 150.000 zł.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl