Wypłata po 26 urodzinach już z podatkiem

11:59, 09.10.2019 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Pracodawca dokonujący wypłaty po dniu 26 urodzin pracownika powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak wynika z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25-09-2019r., Sygn. 0112-KDIL3-1.4011.202.2019.2.GM.

Chodzi o nowy przepis art. 21 ust. pkt 148) ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Przepis powyższy został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy ustawy z dnia 04 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019, poz. 1394) i obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r.

Wnioskodawca, który zatrudnia osoby w wielu do 26 lat zadał dwa pytania:
1.  Czy w przypadku, gdy pracownik ukończy 26. rok życia w trakcie miesiąca, należy w tym miesiącu stosować zwolnienie z podatku?
2.  Czy zwolnienie dotyczy również takich przychodów jak: zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne, wypłacanych przez płatnika na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645)?

Wnioskodawca twierdził, że podatku nie należy naliczać ani pobierać zaliczki od przychodu z miesiąca, w którym pracownik kończy 26 rok życia niezalenie od terminu wypłat wynagrodzenia. W odniesieniu natomiast do drugiego pytania zdaniem Wnioskodawcy w odniesieniu pracowników, którzy nie ukończyli 26-go roku życia i pobierają zasiłek macierzyński, opiekuńczy, chorobowy lub  świadczenie rehabilitacyjne należy stosować art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PDOF.

Organ podatkowy nie zgodził się z takim stanowiskiem. Jego zdaniem literalne brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że wolne od opodatkowania (po spełnieniu pozostałych warunków), są przychody otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Stąd zatem, jeżeli podatnik kończy 26 rok życia w trakcie miesiąca, zwolnieniu z opodatkowania na mocy ww. przepisu podlegać będą przychody wypłacone do tego dnia, zaś przychody otrzymane po tym dniu podlegać będą opodatkowaniu.

Odnosząc się natomiast do kwestii zwolnienia od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczeń z tytułu zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, wypłacanych przez płatnika na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645), organ wskazał, że świadczenia te, zgodnie z treścią art. 20 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią przychody z innych źródeł. W związku z powyższym nie podlegają one zwolnieniu z opodatkowania.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl