Wyrok TSUE w sprawie odliczenia VAT od WNT opublikowany ? czas podjąć decyzję w kwestii korekty wcześniejszych rozliczeń

15:06, 14.05.2021 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Wyrok TSUE w sprawie odliczenia VAT od WNT opublikowany – czas podjąć decyzję w kwestii korekty wcześniejszych rozliczeń

Wyrokiem z 18 marca 2021 r. (sygn. akt C-895/19) TSUE uznał za uregulowania warunkujące możliwość uwzględnienia w tym samym okresie podatku VAT należnego oraz naliczonego z tytułu WNT, od terminu złożenia rozliczenia z wykazanym VAT należnym, są niezgodne z Dyrektywą.

Mowa o obwiązujących od 2017 r. przepisach ustawy o VAT, w świetle których rozliczenie VAT należnego (złożenie deklaracji z wykazanym VAT należnym) od WNT po upływie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy powoduje, że odliczenie tego podatku automatycznie przesuwa się” do bieżącej deklaracji. Konsekwencja: odsetki od zaległości podatkowych w tych przypadkach, w których złożenie korekty z wykazanym VAT należnym od WNT spowodowało powstanie takiej zaległości.

10 maja br. wyrok Trybunału z dnia 18 marca 2021 r. został wreszcie  opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz.U.UE.C.2021.182.16), czas zatem zdecydować, czy korygować rozliczenia za wcześniejsze okresy w zakresie WNT wykazanych „z przesunięciem” odliczenia.

Publikacja otwiera bowiem drogę do odzyskania odsetek od zaległości podatkowych zapłaconych w związku z późniejszym rozliczeniem WNT. Co więcej, odsetki takie należy zakwalifikować jako nadpłatę, której zwrot powinien nastąpić wraz z oprocentowaniem.

W przypadku złożenia korekt oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty z powyższego tytułu w terminie 30 dni od publikacji orzeczenia, czyli do 9 czerwca 2021 r., oprocentowanie będzie liczone do dnia zwrotu.

Dla zwrotów realizowanych na podstawie wniosków o stwierdzenie nadpłaty złożonych po 9 czerwca br., oprocentowanie liczy się odpowiednio do 9 czerwca.

Pytanie, czy warto korygować (przesuwać odliczenie VAT od WNT do okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu), skoro rozliczenia zgodne z literalnym brzmieniem przepisów zachowują swój prawidłowość, natomiast korekta wiąże się z dodatkowym nakładem pracy?

W tym zakresie, pomijając kwestię niewątpliwej słuszności złożenia korekt, a koncentrując się wyłącznie na efekcie ekonomicznym takiego działania, korekta może być „opłacalna” dla tych podatników, którzy uprzednio zapłacili odsetki od zaległości podatkowych w związku z rozliczeniem WNT po upływie trzech miesiący.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl