Wystąpienie bez wynagrodzenia ze spółki cywilnej z podatkiem PIT

08:38, 13.07.2022 Łukasz Kalinowski - radca prawny

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał niekorzystną interpretację indywidualną dla wspólników spółki cywilnej, którzy w razie wystąpienia jednego ze wspólników bez wynagrodzenia muszą zidentyfikować przychód odpowiadający umorzonej na ich rzecz wierzytelności występującego wspólnika z tytułu wypłaty udziału w majątku wspólnym. 

Rozstrzygnięcie wydano w następującym stanie faktycznym. Wnioskodawczyni jest wspólniczką spółki cywilnej, w której uczestniczy trzech wspólników. Na podstawie uchwały spółki jeden z jej wspólników ma wystąpić ze spółki. Występującemu wspólnikowi nie zostanie wypłacona wartość wkładu oraz nie otrzyma on również żadnego ekwiwalentu rzeczowego (wystąpienie bez wynagrodzenia).

W związku z powyższym zadano pytanie, czy w związku z nieodpłatnym wystąpieniem wspólnika ze spółki po stronie Wnioskodawczyni powstanie przychód podatkowy w dacie wystąpienia tego wspólnika ze spółki.

W ocenie Wnioskodawczyni sytuacja ta nie doprowadzi do zidentyfikowania przychodu podatkowego, gdyż taki przychód powstanie dopiero z chwilą wystąpienia Wnioskodawczyni ze spółki cywilnej lub zbycia przez nią udziałów w spółce.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z prezentowanym stanowiskiem. Dyrektor KIS wskazał, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy (art. 14 ust. 2 pkt ustawy o PIT).

Dyrektor KIS wyjaśnił, że co do zasady występującemu wspólnikowi powinno się zwrócić wniesione w naturze rzeczy, wypłacić wartość wkładu oznaczoną w umowie spółki oraz zwrócić w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. Niemniej jednak, przepisy te mają charakter względnie obowiązujący, a tym samym wspólnicy  w uchwale mogą zdecydować o odmiennych zasadach rozliczenia pomiędzy wspólnikami.

W związku z powyższym, w ocenie Dyrektora KIS nieodpłatne wystąpienie wspólnika ze spółki spowoduje, iż wychodzący wspólnik posiadać będzie wierzytelność wobec pozostających wspólników z tytułu wypłaty udziału w majątku wspólnym. Natomiast zrzeczenie się przez występującego wspólnika spółki cywilnej należnych spłat ze strony pozostałych w spółce wspólników w drodze wielostronnego porozumienia w istocie oznaczać będzie umorzenie tym wspólnikom wierzytelności. Wartość tej wierzytelności odpowiadająca kwocie, która powinna być wypłacona występującemu wspólnikowi jest przychodem podatkowym, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 czerwca 2022 r. (zn. 0114-KDIP3-1.4011.344.2022.1.MS2)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl