Zagraniczny VAT w przychodach i kosztach
Wysokość przychodów i kosztów podatkowych może być zróżnicowana w zależności od tego czy transakcja jest realizowana na terytorium UE, czy poza UE.
Na gruncie podatków dochodowych przychodem nie jest należny podatek od towarów i usług (art. 12 ust. 4 pkt 9 CIT). Podobnie co do zasady podatek naliczony podatek od towarów i usług nie stanowi kosztu podatkowego (16 ust. 1 pkt 46 CIT).
Oczywiście odpowiednik polskiego podatku od towarów i usług funkcjonuje również w innych państwach Unii Europejskiej (podatek od wartości dodanej), jak również w krajach nienależących do UE. W związku z tym pojawiają się wątpliwości czy powyższe przepisy odnoszą się wyłącznie do podatku od towarów i usług, czy też również odpowiednich podatków funkcjonujących zarówno w krajach UE jak i państwach trzecich.
Powyższa kwestia była przedmiotem zapytania podatnika, prowadzącego działalność w Polsce (gdzie mieści się siedziba podatnika), zarejestrowanego do celów VAT w Polsce, jak również w Norwegii i Szwajcarii.
Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów zagranicznych z terytorium Norwegii i Szwajcarii (po ich uprzednim przemieszczeniu do tych krajów) z odpowiednio norweskim i szwajcarskim podatkiem VAT. Zarówno sprzedaż wnioskodawcy realizowana w tych krajach, jak i dokonywane zakupy są uwzględniane dla potrzeb kalkulacji podatku dochodowego w Polsce.
W interpretacji indywidualnej z dnia 09-04-2021 (0114-KDIP2-1.4010.2.2021.3.JC) organ uznał, że podatków funkcjonujących na obszarze Norwegii i Szwajcarii nie można traktować jak polskiego podatku od towarów i usług, ani również jak podatku od wartości dodanej funkcjonującego w innych krajach UE. Nie ma znaczenia że są to kraje stowarzyszone z UE, a przepisy rodzimych ustaw podatkowych są w dużej mierze oparte na dyrektywie VAT. Fakt że Norwegia i Szwajcaria nie należą do UE powoduje, że musimy je traktować jako kraje trzecie.
Powyższe oznacza, że:
- przychody wynikające ze sprzedaży dokonanej na obszarze Norwegii i Szwajcarii należy rozpoznać w kwotach brutto (tj. razem z norweskim i szwajcarskim podatkiem),
- również w przypadku wydatków na towary i usługi nabywane w tych krajach do kosztów podatkowych w Polsce można zaliczyć wydatki w kwocie brutto (o ile oczywiście są spełnione ogólne warunki rozpoznania kosztu).
- podatek VAT, który jest dopłacany w Norwegii i Szwajcarii może stanowić koszt uzyskania przychodu. Natomiast ewentualny zwrot nadwyżki podatku naliczonego dokonywany zgodnie z przepisami tych krajów stanowi przychód dla podatnika.
Natomiast biorąc pod uwagę interpretację indywidualną z 21.05.2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.70.2020.1.AM), inaczej wygląda sytuacja w przypadku podatku od wartości dodanej. W tym przypadku bowiem organ zwrócił uwagę że podatek od wartości dodanej jest odpowiednikiem polskiego podatku od towarów i usług. W konsekwencji przychody oraz koszty podatkowe rozpoznaje się w kwotach netto czyli bez uwzględnienia odpowiednio należnego i naliczonego podatku wynikającego z przepisów danego kraju UE.
Analogiczne stanowisko zawarte zostało również w interpretacji indywidualnej z 06-05-2020 (0111-KDIB2-1.4010.45.2020.1.AT).