Zakup dokonany za pośrednictwem wirtualnych walut bez limitu 15 tys.

12:59, 15.06.2018 Piotr Adamczyk

Transakcje rozliczane kryptowalutami (np. popularnym bitcoinem) można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Przepis uzależniający zakwalifikowanie do kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15 tys. zł nie znajduje zastosowania w przypadku tej formy wygaśnięcia zobowiązania. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2018 roku (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.67.2018.1.JG).

Przedmiotowa sprawa dotyczyła spółki informatycznej pozyskującej jednostki wirtualnej waluty, w szczególności bitcoiny. Za ich pomocą nabywała sprzęt komputerowy konieczny do wydobywania kryptowalut (tzw. „koparki”). Transakcje te czasami przekraczały kwotę 15 tys. zł netto. Spółka zwróciła się więc z pytaniem, czy jest uprawniona do zaliczenia do kosztów podatkowych przedmiotowych wydatków dokonanych za pośrednictwem kryptowalut.

Jej zdaniem, zapłatę za towar wirtualnymi walutami nie należy utożsamiać z „płatnością” lecz traktować podobnie jak kompensatę czyli jedną z form „uregulowania należności”. Przepis art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (aktualnie art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców) odnosi się do regulowania należności jedynie w formie płatności gotówkowej i za pośrednictwem rachunku bankowego. W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, przepis art. 15d ustawy o CIT uniemożliwiający zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostanie dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, nie dotyczy sytuacji, w której rozliczenie zostanie dokonane w formie zapłaty kryptowalutami.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu przypomniał na treść komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów z dnia 13 października 2016 roku pt. „Nowe przepisy dot. skutków podatkowych przy regulowaniu płatności w formie gotówkowej”, z którego m.in. wynika, iż: wprowadzane od 1 stycznia 2017 r. przepisy podatkowe odwołują się do pojęcia „płatności” wynikającej z transakcji a zatem obejmują wyłącznie wskazany w nich sposób regulowania zobowiązania, tj. poprzez dokonywanie zapłaty. Regulacje te zatem nie znajdą zastosowania do innych form regulowania (wygasania) zobowiązań, które ze swojej istoty nie mają charakteru płatności i nie są związane z rachunkiem płatniczym. W związku z tym formy uregulowania zobowiązań takie jak m.in. kompensata (potrącenie), czy wymiana barterowa nie są objęte omawianymi przepisami.

W konsekwencji nabycie sprzętu komputerowego do wydobywania kryptowalut, udokumentowane fakturą, w przypadku gdy następuje w zamian za przekazanie praw majątkowych do wirtualnej waluty, co do zasady uprawnia do zaliczenia do kosztów uzyskania wartości poniesionego kosztu związanego z nabyciem ww. „koparki”. Zastosowania nie znajduje więc w tym przypadku art.15d ustawy o CIT. Dyrektor KIS końcowo zwrócił również uwagę na to, aby wartość kryptowaluty oraz nabytej za nią „koparki” były ekwiwalentne.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl