Zaliczenie do KUP kosztów ubezpieczenia na życie członka zarządu
Spółka może zaliczyć koszty opłacanych składek na ubezpieczenie na życie członka zarządu do swoich kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że prawo do tego świadczenia wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub z samej umowy spółki.
Powyższe potwierdzono w interpretacji indywidualnej sygn. 0111-KDIB2-1.4010.330.2021.2.BJ wydanej 4 lutego 2022 r. przez Dyrektora KIS.
Spółka w złożonym przez siebie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, że prowadzi działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółka ma jednoosobowy zarząd i jednoosobową reprezentację. W przedstawionym stanie faktycznym spółka jako ubezpieczający zamierza zawrzeć ubezpieczenie z towarzystwem ubezpieczeń, na mocy którego ma ubezpieczyć życie jedynego członka zarządu tej spółki. Ubezpieczenie, którego dotyczyło zapytanie, ma się składać z ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Spółka oświadczyła, że prezes zarządu warunkuje dalsze pełnienie funkcji od zawarcia przedmiotowej polisy, a wykupione ubezpieczenie ma być ekwiwalentem za wykonywaną pracę na rzecz spółki oraz ma zapewnić członkowi zarządu ochronę w przypadku wypadku podczas wykonywania czynności służbowych. Dodatkowo ma ono pełnić funkcję motywującą go do prowadzenia spraw spółki, w której jest jednocześnie udziałowcem.
Organ podatkowy dokonując analizy zagadnienia odniósł się do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT, który wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników. Dyrektor KIS stwierdził, że w przedmiotowej sprawie przepisy artykułu nie mają zastosowania, gdyż w sprawie nie występuje świadczenie jednostronne. Wynika to z zależności, zgodnie z którą w zamian za świadczenie spółki na rzecz prezesa w postaci opłacania składki ubezpieczeniowej, prezes dokonuje świadczenia na rzecz spółki w postaci wykonywania przez niego określonych czynności i zadań wynikających z pełnionej funkcji.
Organ podatkowy odwołał się również do treści art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.
Przy analizie, czy przepis ma zastosowanie w przedmiotowej sprawie, Dyrektor KIS odniósł się do treści art. 201 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, w myśl którego zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez organ podatkowy prowadzenie spraw spółki dotyczy sfery wewnętrznej funkcjonowania spółki (podejmowania decyzji organizacyjnych i gospodarczych w spółce), natomiast reprezentacja odnosi się do relacji zewnętrznych (składania oświadczeń woli wobec innych niż spółka uczestników obrotu prawnego). Treść art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT nie pozwala na uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodów określonych wydatków na rzecz osób wchodzących w skład organu stanowiącego, a zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz organem zarządzającym, wykonawczym. Z tego powodu wyłączenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT nie znajduje zastosowania w odniesieniu do opisywanej przez spółkę sprawy.
Dyrektor KIS zwrócił ponadto uwagę na przepis art. 2031 Kodeksu spółek handlowych, w myśl którego, uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu.
Uwzględniając treść przywołanego przepisu, w wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy stwierdził, że jeśli prawo do dodatkowego świadczenia w postaci przedmiotowego ubezpieczenia na rzecz powołanego członka zarządu wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub z samej umowy spółki, to możliwe jest zaliczenie kosztów opłacanych składek do kosztów uzyskania przychodów spółki, zarówno w części ubezpieczeniowej jak i co do zasady części inwestycyjnej.