Zaliczka na poczet zysku wypłacana komplementariuszowi ? opodatkowanie na moment wypłaty i brak pomniejszenia

15:03, 12.07.2021 Natalia Ołówko

Najnowsze interpretacje indywidualne umacniają niekorzystną dla podatników linię interpretacyjną, stanowiącą o konieczności opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zaliczek na poczet zysku, wypłacanych komplementariuszowi przez spółkę komandytową w momencie ich wypłaty.

Ponadto w takiej sytuacji nie jest możliwe zastosowanie pomniejszenia podatku z tytułu zaliczki o podatek CIT należny od dochodu spółki komandytowej, przypadający proporcjonalnie na udział komplementariusza w zysku spółki.

Od stycznia 2021 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123) spółki komandytowe zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej "CIT"). Część spółek skorzystała jednakże z przewidzianej przepisami możliwości odroczenia uzyskania statusu podatnika CIT do 1 maja 2021 r.

Wprowadzone regulacje spowodowały, iż wśród podatników pojawiły się różnorakie wątpliwości związane z nowymi okolicznościami.

W niedawnej interpretacji indywidualnej z dnia 22 czerwca 2021 r., sygn. akt 0113-KDIPT2-3.4011.370.2021.1.KS Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej „DKIS”, „Organ”) wypowiedział się w związku z wątpliwościami Wnioskodawcy dotyczącymi opodatkowania zaliczek na poczet zysku wypłacanych przez spółkę komandytową komplementariuszowi.

W analizowanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca był komplementariuszem spółki komandytowej, która począwszy z dniem 1 maja 2021 r. stała się podatnikiem CIT. Jednocześnie Wnioskodawca przyjął założenie, że po 1 maja 2021 r. będzie otrzymywał miesięcznie zaliczki na poczet udziału w zyskach Spółki. Ponadto przyjął również, że wypłacając przedmiotowe zaliczki Spółka:
-  będzie pobierała i wpłacała zryczałtowany podatek PIT od udziału w zyskach osób prawnych,
-  natomiast pobierając zryczałtowany podatek PIT od zaliczek wypłacanych w ciągu roku nie będzie odliczać od tej kwoty zaliczek na poczet CIT opłaconych przez Spółkę,

Wskazał jednocześnie na występujące w powyższym zakresie liczne wątpliwości interpretacyjne i uwarunkował przyjęty model postępowania od ewentualnego uzyskania korzystnej interpretacji indywidualnej, w której organ np. stwierdziłby brak obowiązku poboru podatku od zaliczek na poczet zysku lub potwierdził prawo odliczenia kwoty zaliczek na poczet CIT.

Powyższe założenia Wnioskodawcy wynikały z treści przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) (dalej „ustawa o PIT).  Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału.

W kontekście analizowanego w przedmiotowej interpretacji indywidualnej zdarzenia przyszłego należy też wspomnieć o art. 5a pkt 31 ustawy o PIT, w myśl którego ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e – tj. również udział w zyskach spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP.

Z kolei jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Przedmiotowy przychód podlega opodatkowaniu w momencie postawienia środków do dyspozycji podatnika. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT, zryczałtowany 19% podatek od przychodu z tytułu udziału w zysku osób prawnych podlega pobraniu przez płatnika, którym w tym przypadku jest spółka komandytowa.

Wątpliwości w tym zakresie wzbudza jednakże możliwość zastosowania pomniejszenia ww. zryczałtowanego podatku, wynikającego z treści art. 30a ust. 6a ustawy o PIT – zgodnie z tym przepisem zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Organ w omawianej interpretacji przedstawił stanowisko niekorzystne dla podatników. Jego zdaniem intencją ustawodawcy w powoływanym art. 30a ust. 6a ustawy o PIT było stworzenie mechanizmu odliczenia od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej, podatku należnego zapłaconego przez spółkę komandytową za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Zatem skoro w przepisie jest mowa o podatku należnym obliczonym według art. 19 ustawy o PIT, to oznacza to, że chodzi wyłącznie o możliwość odliczenia od zryczałtowanego podatku od osób fizycznych równowartości odpowiedniej części należności podatku CIT wynikającej z zeznania rocznego CIT-8 dotyczącego tego samego roku podatkowego, w którym komplementariusz osiągnął dochód z tytułu udziału w zysku tej spółki.

Tym samym, zgodnie ze stanowiskiem organu, spółka komandytowa wypłacając komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku będzie zobowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy bez możliwości dokonania jego pomniejszenia, zanim zostaną ustalone należności podatku dochodowego od osób prawnych za rok podatkowy wynikające z zeznania rocznego CIT-8. Natomiast gdy spółka komandytowa wykaże w zeznaniu rocznym i ureguluje zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych, to komplementariuszowi przysługiwać będzie prawo do wystąpienia o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Analogiczne stanowisko wyraził organ w interpretacji indywidualnej z dnia 11.06.2021 r., sygn. akt 0112-KDIL2-1.4011.325.2021.1.TR

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl