Zbliża się termin do złożenia powiadomienia w sprawie raportu CbC
Do 31 października 2017 r. niektóre spółki należące do międzynarodowych grup kapitałowych będą musiały zawiadomić organy podatkowe, który podmiot z grupy jako podmiot dominujący obowiązany jest do złożenia tzw. raportu CbC.
Zgodnie z ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, niektóre polskie podmioty będące jednostkami dominującymi (lub wskazanymi przez spółki matki jednostkami raportującymi) międzynarodowych grup kapitałowych spełniających określone w ustawie warunki mają obowiązek przygotowania informacji o grupie podmiotów (raport Country-by-Country, CbCR) i przekazania jej szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, w ciągu 12 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego takiej grupy. Pierwszym rokiem sprawozdawczym objętym raportowaniem jest rok 2016.
Obowiązek raportowania dotyczy grup kapitałowych, które spełniają łącznie następujące warunki:
- sporządzają skonsolidowane sprawozdanie finansowe,
- działają transgranicznie,
- wykazują skonsolidowane przychody powyżej 750 mln EUR.
Co istotne, ustawa nakłada na wiele polskich podmiotów dodatkowy obowiązek złożenia powiadomienia do Szefa KAS, w którym jednostka wskazuje który podmiot z grupy i w której jurysdykcji podatkowej przekaże właściwym organom skarbowym raport CbC. Dodatkowym obowiązkiem, oprócz jednostek dominujących, objęci są także wszyscy pozostali członkowie grup kapitałowych, którzy powinni być objęci raportem (m.in. jednostki zależne, podporządkowane oraz polskie zakłady podmiotów zagranicznych). W powiadomieniu jednostka określa, że:
a) jest jednostką dominującą lub inną jednostką wyznaczoną do przygotowania i raportowania CbCR dla grupy, albo
b) należy do grupy, która zobowiązana jest do przygotowania CbCR i w swoim powiadomieniu wskazuje jednostkę raportującą wraz z podaniem państwa lub terytorium, w którym zostanie przekazany raport CbC.
Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy, w odniesieniu do sprawozdawczego roku obrotowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2015 r. jednak nie później niż przed dniem 1 stycznia 2017 r., powiadomienia należy złożyć najpóźniej w terminie 10 miesięcy od ostatniego dnia tego sprawozdawczego roku obrotowego. Oznacza to, że u jednostek, w których okresem sprawozdawczym jest rok kalendarzowy, termin na złożenie powiadomienia za 2016 rok upływa 31 października 2017 roku.
Termin na złożenie powiadomień za kolejne lata upływa z końcem okresu, za który później składany będzie raport CbC. Oznacza to, że 31 grudnia 2017 roku upływa termin na złożenie powiadomienia za 2017 rok (w przypadku gdy okresem sprawozdawczym jest rok kalendarzowy). W tym terminie jednostki do tego zobowiązane składają także raport CbC za rok 2016.
W celu ułatwienia podatnikom wywiązywania się z obowiązków nałożonych ustawą oraz ujednolicenia przekazywanych informacji, na stronie Ministra Finansów opublikowano ostateczną wersję powiadomienia CBC-P wraz z instrukcją, która zawiera opis elementów oraz wskazówki dotyczące jego wypełnienia.
Za niedopełnienie obowiązków związanych ze złożeniem raportu CbC, w tym niezłożenie powiadomienia, szef KAS może nałożyć na podatników karę pieniężną w wysokości nawet do 1 mln zł. Dodatkowo, na podstawie przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego, za złożenie nieprawdziwej informacji dla celów raportowania CbC grozi kara grzywny do 240 stawek dziennych.