Zmiany w najmie prywatnym i zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych
W ujawnionym pakiecie zmian planowane jest wprowadzenie zmian w zasadach opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne z najmu poza działalnością gospodarczą, z tzw. najmu prywatnego oraz wprowadzenie całkowitego zakazu amortyzacji lokali i budynków mieszkalnych nawet jeśli są środkami trwałymi w firmie.
Budynki i lokale mieszkalne nie będą mogły być amortyzowane zarówno u podatników CIT jak i PIT. Nie będzie miało znaczenia, że są to środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej, które generują przychody, czy też nieruchomości prywatne wynajmowane, od których osoby fizyczne dotychczas rozliczały podatek PIT na zasadach ogólnych.
W art. 22c ustawy o PIT oraz art.15c ustawy o CIT, planowany jest zapis wskazujący, iż amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy,”
Z uwagi na powyższe wprowadza się zapis, że nie podlegają objęciu ewidencją; budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
Dodatkowo z tego co przewiduje projekt, dochody z tzw. najmu prywatnego będą mogły być opodatkowane wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowanie na zasadach ogólnych nie będzie już możliwe.
W ustawie o PIT w art. 9 ust. 6 wprowadza się zapis wskazujący, że dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jak można się domyślać ustawodawca w ten oto sposób postanowił skończyć z możliwością rozliczania dochodów z najmu na zasadach ogólnych, w tym w szczególności z możliwością zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Szkoda tylko, że przy okazji stracą prawo do kosztów również firmy, które płaca podatki od dochodów uzyskiwanych z wynajmu lokali mieszkalnych.