Zmiany w prawie pracy
Projektowane zmiany tzw. Specustawy, przewidują szereg zmian mających służyć pracodawcom dotkniętym skutkami COVID-19.
Wśród nich są rozwiązana, które dotyczą:
- wprowadzenia kolejnego, dodatkowego zasiłku opiekuńczego,
- zawieszenia obowiązku badań profilaktycznych,
- możliwości uzyskania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy,
- elastycznego czasu pracy.
Kolejny zasiłek opiekuńczy
Projekt przewiduje przyznanie kolejnego, dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz rozszerzenie katalogu osób do niego uprawnionych.
Zasiłek będzie przysługiwał po raz kolejny przez okres nie dłuższy niż 14 dni w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Dodatkowo zasiłek opiekuńczy przysługiwał będzie także rodzicom dzieci w wieku do lat 3 w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna lub też pracownikowi w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną w przypadku zamknięcia szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których ta osoba uczęszcza.
Przepisy w zakresie prawa do kolejnego zasiłku opiekuńczego mają wejść w życie z mocą od dnia 26 marca 2020 r.
Zawieszenie wykonywania badań profilaktycznych
Zmiany przewidują zawieszenie obowiązku wykonywania okresowych badań lekarskich przewidzianych przepisami Kodeksu pracy, ustawy o transporcie drogowym, czy ustawy o transporcie kolejowym.
Zawieszenie stosowania przepisów nie obejmuje przeprowadzenia badań wstępnych i kontrolnych, ale uwzględnienia możliwość wykonywania ich w innym trybie lub badań wykonywanych na podstawie szczególnych regulacji.
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii badania trzeba będzie wykonać w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.
Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy
Zgodnie z projektem pracodawca (po spełnieniu określonych warunków) będzie uprawniony do zawnioskowania o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych:
- przestojem ekonomicznym lub
- obniżonym wymiarem czasu pracy.
W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawca winien wypłacić wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, ale nie niższe niż minimalne. Wynagrodzenie to będzie mogło być dofinansowywane do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Przedsiębiorca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 będzie mógł ograniczyć wymiar czasu pracy pracownika o 20 %, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne. Wynagrodzenie to będzie mogło być dofinansowywane do wysokości jego połowy wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.
Elastyczny czas pracy
Projekt przewiduje także pewne propozycje w zakresie uelastycznienia czasu pracy w odniesieniu do pracodawców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Można będzie skorzystać z:
- ograniczenia nieprzerwanego odpoczynku dobowego do nie mniej niż 8 godzin i nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego do nie mniej niż 32 godzin,
- uproszczonych zasad wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy,
- zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami.