Zmiany we właściwości organów podatkowych
Od 1 stycznia 2021 r. dla niektórych kategorii podatników zmieniła się właściwość organów podatkowych.
Istotną zmianą jest wyznaczenie dla niektórych kategorii podatników jednego organu podatkowego (którego właściwość obejmuje obszar całego kraju). Powyższe dotyczy Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który stał się organem podatkowym właściwym m.in.:
- dla podmiotów, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągnęły przychód netto ze sprzedaży w wysokości przekraczającej 50 mln euro (o ile nie są zaliczane do innych kategorii),
- podatkowych grup kapitałowych i spółek wchodzących w skład tych grup.
Natomiast dla innych grup podmiotów właściwymi organami są naczelnicy właściwych (terytorialnie) wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Powyższe dotyczy m.in.:
- podmiotów, które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej osiągnęły przychód netto ze sprzedaży o równowartości co najmniej 3 min euro i nieprzekraczającej 50 min euro, (o ile nie są zaliczane do innych kategorii),
- przedsiębiorców zagranicznych, którzy osiągnęli przychód netto ze sprzedaży na terytorium Polski w wysokości co najmniej 3 mln euro.
Dla określenia czy podatnika (czy też płatnika) zmieniła się właściwość od 2021 r. musimy przeanalizować odpowiednie dane za rok 2019.
W przypadku spółek zagranicznych, nieposiadających siedziby w Polsce, które są zarejestrowane tylko do VAT, to jak dotychczas właściwym dla nich będzie Naczelnik II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. W tym przypadku nie ma znaczenia uzyskiwana wysokość przychodów netto ze sprzedaży.
Należy wskazać, że dla 2021 r. właściwość podatnika zmienia się z mocy prawa i nie jest wymagane zawiadamianie o tym właściwego organu podatkowego. Natomiast od 2022 r. dla tych podatników (płatników), dla których właściwość organu zależy od wysokości przychodu pojawia się obowiązek informowania dotychczas właściwego Naczelnika US o zmianie organu do 15 października roku poprzedniego.
Jednocześnie od 2021 r. zmianie ulega właściwość organów podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych pobieranego u źródła od dochodów nierezydentów. W tym zakresie właściwym organem stał się Naczelnik Lubelskiego US w Lublinie.
W związku ze zmianą właściwości organów pojawiają się wątpliwości w jaki sposób wypełniać obowiązki związane ze złożeniem określonych deklaracji podatkowych.
W tym zakresie po pierwsze należy wskazać, że jeżeli rok podatkowy podatnika skończy się 31 grudnia 2020 r. (a dla podatnika zmieni się właściwość urzędu skarbowego) wówczas zeznanie podatkowe CIT-8 za 2020 r., deklaracje JPK_VAT za grudzień 2020 r, należy złożyć do organu podatkowego właściwego po zmianie. Powyższe odpowiednio dotyczy również korekt deklaracji dotyczących wcześniejszych okresów.
Natomiast w sytuacji, w której dla potrzeb podatku CIT podatnik stosuje rok podatkowy, który nie jest zgodny z kalendarzowym, to wówczas właściwym organem do złożenia zeznania CIT-8 za rok 2020/2021 będzie organ właściwy na początek tego roku podatkowego.
Informacje dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, składane przez płatników, do organów właściwych dla płatników (PIT-4R, PIT-8AR) muszą być złożone do właściwego organu podatkowego na dzień złożenia.
W zakresie informacji PIT-11, którą płatnik musi złożyć do urzędu właściwego dla podatnika to zasady się nie zmieniają, i nadal będą one składane do organów właściwych dla podatników (a nie dla płatnika).
Natomiast sytuacja się zmieni w przypadku informacji CIT-10Z i IFT-2R, gdzie właściwym organem będzie Naczelnik Lubelskiego US (jako organ właściwy w sprawie podatku u źródła od dochodów osób zagranicznych) - powyższe dotyczy płatników, których rok podatkowy zakończył się 31 grudnia 2020 r. Natomiast w sytuacji gdy rok podatkowy płatnika nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i zakończy się po 31 grudnia 2020 r. to informacje CIT-10Z i IFT-2R za rok podatkowy 2020/2021 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego na pierwszy dzień danego roku.
Jednocześnie należy pamiętać, że niektóre obowiązki muszą być realizowane do określonych organów. W tym zakresie należy wskazać obowiązek złożenia informacji o cenach transferowych (TPR-C), która jest składana do szefa KAS.
Również w przypadku składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej właściwym organem jest Dyrektor KIS.
Zmiana właściwości organów podatkowych nie spowoduje co do zasady zmiany numeru rachunku na który podatnik ma płacić zobowiązania podatkowe. Obecnie płatności większości zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT, VAT dokonuje się na mikrorachunek podatkowy.
Na stronie Ministerstwa Finansów została opublikowana informacja (w formie pytań i odpowiedzi) dotycząca zmian we właściwości organów podatkowych (link).