Zwolnienie ?dla drobnych przedsiębiorców? nie dla wszystkich

09:36, 19.08.2019 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Od września 2019 r. rozszerzony zostaje katalog podmiotów, które podlegają obowiązkowi rejestracji jako podatnicy VAT czynni, bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.

Ustawa o VAT zwalnia od podatku sprzedaż u podatników, u których wartość tej sprzedaży w ubiegłym roku nie przekroczyła 200 000 zł (u rozpoczynających sprzedaż w danym roku – kwoty ustalonej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności).

Nieprzekroczenie „limitu obrotów” nie jest jedynym warunkiem korzystania ze zwolnienia. Ustawodawca wyłączył bowiem taką możliwość w odniesieniu do niektórych rodzajów działalności, a od 1 września znacznie rozszerza ten katalog.

Zmiana pozbawia zwolnienia podatników realizujących transakcje w zakresie:
1) sprzedaży online wymienionych niżej towarów (w związku z zawarciem umowy na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron):
    -  preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
    -  komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
    -  urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
    -  maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),
2)  sprzedaży hurtowych i detalicznych części do:
    -  pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3),
    -  motocykli (PKWiU 45.4),
3)  ściągania długów, w tym factoringu.

W praktyce oznacza to, że podatnicy korzystający dotychczas ze zwolnienia ze względu na obroty, w związku z wykonywaniem po 31 sierpnia wymienionych wyżej czynności uzyskają status podatników VAT czynnych, co automatycznie wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT należnego.

Automatyzm niestety nie towarzyszy odliczeniu VAT naliczonego. Dla zrealizowania przysługującego w tym zakresie prawa konieczne jest zarejestrowanie się jako podatnik VAT czynny. Wówczas odliczenie VAT z tytułu bieżących zakupów będzie mogło nastąpić na zasadach ogólnych, natomiast odliczenie podatku naliczonego od „zapasów” nabytych przed utratą zwolnienia - co do zasady w trybie korekty podatku naliczonego.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl