Zwolnienie z kas rejestrujących w przypadku usług opłacanych przez aplikację BLIK
Przyjmowanie płatności za pośrednictwem aplikacji BLIK stanowi płatność za pośrednictwem banku (na rachunek bankowy podatnika), co przy zachowaniu pozostałych warunków stanowi przesłankę do zastosowania zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W opisanym interpretacji indywidualnej stanie faktycznym podatnik świadczy w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej usługi psychoterapeutyczne zwolnione z podatku VAT. Podatnik swoje usługi wykonywał na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a także współpracował z innymi jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi na zasadzie B2B. Dotychczasowo wnioskodawca przyjmował płatności gotówkowe, płatności poprzez przelewy bankowe oraz płatności typu „BLIK”. Prowadzona ewidencja zapłat pozwalała podatnikowi precyzyjne określenie usługi, z którą dana płatność była związana.
Z uwagi na przekroczenie w najbliższym okresie wartości sprzedaży usług dokonanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w kwocie 20.000 zł, wnioskodawca zastanawiał się, czy rozpocząć ewidencję za pomocą kasy rejestrującej czy skorzystać z ulgi przedmiotowej zwalniającej z obowiązku posiadania kasy fiskalnej w sytuacji, w której wszyscy klienci dokonywać będą płatności wyłącznie za pośrednictwem banku.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, wnioskodawca zapytał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej świadczonych usług, za które płatność odbywa się za pomocą Blika oraz tradycyjnych przelewów.
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem podatnika przedstawionym we wniosku i wyjaśnił, że decydującym kryterium o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jeżeli nabywcą danej usługi lub towaru będzie podmiot inny niż osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz rolnik ryczałtowy, to taka sprzedaż nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.
Natomiast ustawodawca przewidział, że minister w drodze rozporządzenia może zwolnić niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z tego obowiązku oraz określić warunki zwolnienia. Zasady te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Jedną z czynności zwolnionych z obowiązku rejestrowania jest świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych, jeżeli:
a) świadczący usługę otrzyma w całości płatność za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
b) z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
c) przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia do których nie stosuje się zwolnień.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że skoro płatności mają być dokonywane wyłącznie za pośrednictwem aplikacji BLIK i przelewów bankowych, zaś z ewidencji wynikać będzie, z czym dana płatność jest związana, to takie ukształtowanie metod płatności uprawnia wnioskodawcę do zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania świadczonych usług za pośrednictwem kasy rejestrującej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2022 r. zn. 0111-KDIB3-2.4012.606.2022.2.ASZ