Zwolnienie z VAT najmu na cele mieszkaniowe dla pracowników najemcy
Zapewnianie pracownikom dodatkowych świadczeń jest coraz częstszą praktyką. Takie działania rodzą określone skutki w zakresie podatków zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika. W przypadku najmu lokali mieszkalnych dla pracowników, Firmy muszą badać prawidłowość opodatkowania w zakresie VAT.
Otóż w myśl art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT ze zwolnienia od podatku korzysta najem usługi najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. W tym miejscu pojawia się pytanie, czy dla zrealizowania warunków zwolnienia konieczne jest, aby najem służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych samego najemcy?
Organy podatkowe aktualnie potwierdzają już, że nie jest to koniczne. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 5 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.1015.2020.1.MKU, cyt.:
„(…)usługa najmu (udostępniania) lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe, jeśli umowy najmu zawierają zapis, że wynajem służy wyłącznie celom mieszkaniowym, spełnia wymienione wyżej przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy.
Dla zastosowania zwolnienia bowiem nie ma znaczenia rodzaj i forma prawna zarówno podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. Istotny jest cel, na jaki lokale są wynajmowane przez Wnioskodawcę, a w rozpatrywanej sprawie – wynajmowane są na cele mieszkaniowe, przy czym najemcą nie jest finalny użytkownik realizujący własne potrzeby mieszkaniowe, a spółka, która udostępnia lokale swoim pracownikom w celu realizacji przez nich potrzeb mieszkaniowych.”
Taka kwalifikacja oznacza, iż zwolnienie jest właściwe dla usługi bezpośrednio realizującej cele mieszkaniowe osób fizycznych, przy czym usługobiorcą wobec wynajmującego może być inny podmiot, np. pracodawca. W konsekwencji:
- najem lokali (nieruchomości) mieszkalnych w opisanych okolicznościach nie może dawać prawa do odliczenia VAT naliczonego, nawet jeżeli wynajmujący go naliczy,
- ze zwolnienia nie korzysta najem, w wyniku którego nie są zaspokajane potrzeby mieszkaniowe, np. najem krótkotrwały czy najem w celu podnajmu.