Benefity pracownicze dla wspólników nie są ukrytym zyskiem

08:24, 25.03.2024 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Sam fakt korzystania przez wspólników z benefitów typowych dla pracowników (karty sportowe, prywatne ubezpieczenie zdrowotne) nie oznacza, że wydatek poniesiony na to świadczenie na rzecz wspólnika stanowi tytuł do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Potwierdził to w ostatniej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomnijmy, zgodnie z treścią art. 28m ust. 3 ustawy o CIT przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem […]. W związku z powyższym, w przypadku uznania, że dane świadczenie jest pochodną wypłaty zysku, istnieje duże prawdopodobieństwo opodatkowania tego świadczenia estońskim CIT.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem interpretacji Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną oraz transportową. 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają osoby fizyczne ("Udziałowcy"). Udziałowiec większościowy pełni w Spółce funkcję Prezesa Zarządu i jest jedynym członkiem Zarządu Spółki. Drugi mniejszościowy Udziałowiec jest członkiem Organu nadzoru Spółki. Udziałowcy pełnią funkcje w organach Spółki na podstawie powołania uchwałą Zgromadzenia Wspólników.

Wnioskodawca zatrudnia także w spółce na podstawie umowy o pracę pracowników będących jednocześnie członkami rodziny udziałowców. Wnioskodawca wyjaśnił, że dofinansowuje prywatne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie na życie pracowników – członków rodzin udziałowców Spółki. Zasady związane z dofinansowaniem omawianych benefitów określa regulamin wynagradzania. Osoba zatrudniona nie ma obowiązku korzystania z oferowanych przez Spółkę benefitów. Wnioskodawca dofinansowuje również prywatne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie na życie Udziałowców.

Wnioskodawca dążył do ustalenia, czy poniesione przez Spółkę wydatki związane z dofinansowaniem do prywatnego ubezpieczenia medycznego oraz ubezpieczenia na życie Udziałowców oraz pracowników - Członków rodzin udziałowców, należących do kategorii podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

Zdaniem Wnioskodawcy, tego rodzaju świadczenie nie powinno podlegać opodatkowaniem estońskim CIT jako ukryty zysk, gdyż nie jest wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku.

Ze stanowiskiem Wnioskodawcy zgodził się DKIS i wskazał, że tego rodzaju świadczenie nie podlega opodatkowaniu eCIT. W szczególności nie stanowi ono ukrytego zysku, gdyż możliwość skorzystania z benefitów pozostaje poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Nie jest to więc świadczenie, które może być oceniane w kontekście świadczenia ekwiwalentnego dywidendzie (wypłacie zysku). Takie świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, kiedy podatnik dokonując czynności prawnej (jednej lub wielu) osiąga taki sam efekt ekonomiczny, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy.

Interpretacja indywidualna DKIS z 20 lutego 2024 r. zn. 0114-KDIP2-2.4010.699.2023.1.IN

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl