Choroba podatnika a zmiana formy opodatkowania

14:19, 22.10.2024 Agata Lipińska - doradca podatkowy

Nie jest możliwe przywrócenie nieskutecznie wprowadzonej w systemie biznes.gov.pl formy opodatkowania, nawet gdy podatnik uzasadnia błąd w sposobie złożenia wniosku o wyborze formy opodatkowania swoim stanem chorobowym.

Tak wskazał Dyrektor KIS  w najnowszej interpretacji z dnia 23 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.509.2024.1.MZ.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, tj. mają prawo wybrać opodatkowanie osiąganych przez siebie dochodów z działalności gospodarczej wg stawki liniowej.

Przepis ten wskazuje także, że podatnicy, którzy chcą być opodatkowani liniowo, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Podatnicy często decydowali się, by oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składać za pośrednictwem Konta Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl.

Aby prawidłowo złożyć wniosek należy najpierw podpisać, a następnie wysłać – są to dwie odrębne czynności.

Zdarzało się jednak, że po podpisaniu przedsiębiorcy nie wysyłali wniosku do systemu, a następnie trwali w przekonaniu, że udało im się skutecznie zmienić formę opodatkowania.

W podobnej sytuacji znalazła się także podatniczka, która we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskazała, że do momentu wezwania przez właściwy jej organ podatkowy od korekty zeznania podatkowego za 2023 r. żyła w przekonaniu, że we właściwym terminie dokonała wyboru podatku liniowego jako formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej.

Wskazała, że po dokonaniu zmian na formularzu w CEiDG o zmianie formy opodatkowania, podpisaniu profilem zaufanym, nie wcisnęła guzika "wyślij". Przyczyną tego błędu był fakt, że choruje na cukrzycę typu 1 insulinozależną (ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), ze zdarzającymi się spadkami cukru (hipoglikemiami), które wiążą się z chwilowymi (w momencie wystąpienia hipoglikemii) trudnościami koncentracji, spadkami świadomości, pogorszenia widzenia (rozmazywanie się obrazu na ekranie komputera), w najgorszych przypadkach czasem zdarzają się nawet sytuacje z utratą przytomności i wezwaniem karetki pogotowia. 

Podatniczka stała na stanowisku, że wpłata zaliczek z tytułu podatku liniowego oraz złożenie zeznania podatkowego właściwego tej formie opodatkowania jest wystarczający, by uznać jej wniosek (podpisany choć nie wysłany) za skuteczny.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor KIS.

Fakt, że przez cały 2023 r. podatniczka wpłacała do urzędu zaliczki z tytułu podatku liniowego (PIT-5L), a na koniec roku złożyła zeznanie podatkowe dla formy opodatkowania podatkiem liniowym (PIT-36L), nie przesądza o tym, że dokonała skutecznie zmiany formy opodatkowania.

Dyrektor KIS wskazał, że dokonane płatności (wpłaty) do urzędu skarbowego nie stanowią - wymaganych zakresem cytowanych wyżej przepisów - "pism" skierowanych/złożonych bezpośrednio do naczelnika urzędu skarbowego (stanowią one bowiem wyłącznie polecenie dokonania stosownej transakcji przez bank - dyspozycję skierowaną do/wobec określonego banku). Innymi słowy, okoliczność, że środki znalazły się w dyspozycji Skarbu Państwa na określonym rachunku bankowym oraz fakt, że dana wpłata zawierała oznaczenie w postaci bezpośredniego wskazania tytułu - wskazującego na powód jej dokonania, nie może być utożsamiana z (wymaganym przepisami) złożeniem pisemnego oświadczenia woli o zmianę formy opodatkowania. Również złożenie zeznania podatkowego po zakończeniu roku podatkowego 2023 pozostaje bez wpływu na skuteczność dokonania zmiany formy opodatkowania na tenże rok podatkowy.

Na marginesie można wskazać, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r. sygn. II FSK 710/21 uznał, że wskazanie w tytule przelewu wybranej przez podatnika formy opodatkowania (sprawa dotyczyła podatku liniowego) stanowi dla podatnika skuteczną formę oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, o czym pisaliśmy tutaj. Wątek tytułowania przelewów nie był jednak w analizowanej interpretacji szerzej analizowany.

W odniesieniu natomiast do poruszanej przez podatniczkę kwestii, że błąd związany był ze stanem chorobowym Dyrektor KIS stwierdził, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uwzględniają wyjątków związanych np. ze stanem zdrowia podatnika. Wskazują jednak pewien okres czasu do kiedy oświadczenie o zmianie formy opodatkowania należy złożyć, co daje podatnikowi możliwość jego złożenia np. w okresie lepszego samopoczucia, niekoniecznie w ostatnim dniu terminu. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl