Estoński CIT- kiedy policzyć podatek od ubezpieczenia samochodu osobowego

10:50, 24.07.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Od wydatku dotyczącego ubezpieczenia samochodu osobowego, nie trzeba płacić Ecit już w momencie opłacania polisy jeśli ubezpieczenie jest rozliczane w czasie. Zaksięgowanie ubezpieczeń na koncie rozliczeń międzyokresowych kosztów skutkuje ich sukcesywnym opodatkowaniem, w powiązaniu z momentem zaliczania kwot ubezpieczeń do kosztów.

Jak wskazuje dyrektor KIS w interpretacji z dnia 22 czerwca 2023 r. 0111-KDIB1-2.4010.825.2022.1.AK, w estońskim CIT obowiązek podatkowy powstaje w związku z faktem ujęcia w księgach rachunkowych danej kategorii kosztów używania auta osobowego, a nie z momentem zapłaty wydatku.

Co istotne opodatkowaniu Ecit podlegają również wydatki dotyczące polis ubezpieczeniowych samochodów osobowych, które zawarto w roku poprzedzającym wejście w Estoński CIT, jeżeli auta są aktualnie używane dla celów mieszanych oraz są to koszty rozliczane w czasie zgodnie z przepisami prawa bilansowego.

Od samego początku obowiązywania przepisów w zakresie estońskiego CIT istniały wątpliwości, jaki moment? jaki miesiąc? jest właściwy do rozpoznania obowiązku podatkowego, w przypadku konieczności opodatkowania wydatków dotyczących kosztów używania samochodu osobowego.

Nie wiemy czy momentem powstania obowiązku podatkowego jest dzień: zaksięgowania faktury, wystawienia faktury, a może opłacenia faktury. Wątpliwości jest jeszcze więcej w przypadku wydatków rozliczanych w czasie, tak jak ma to często miejsce w przypadku ubezpieczeń OC lub AC samochodów osobowych używanych do celów mieszanych.

Niestety przepis regulujący termin zapłaty Ecit jest niejednoznaczny, a wręcz mylący. Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Literalne brzmienie przepisy wskazuje na moment dokonania wypłaty, moment dokonania wydatku. Takie sformułowania sugerują, że obowiązek zapłaty podatku należałoby wiązać z faktem opłacenia kosztu, czyli tzw. metoda kasowe. Oczywiście takie podejście przeczyłoby obowiązującym zasadom rachunkowości oraz naprawdę nastręczałoby wielu kłopotów z wyłuskaniem z ksiąg rachunkowych właściwych zapisów niezbędnych do policzenia podatku.

W interpretacji z 22 czerwca 2023 r. 0111-KDIB1-2.4010.825.2022.1.AK organ podatkowy wskazuje, za przepis art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, mamy odczytywać zupełnie inaczej. Wskazuje się, że dochód z tytułu ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Dochody z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT oraz dochody z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego.

W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4,5 i 7), to już w tym momencie dojdzie do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W konsekwencji Ecit należy zapłacić do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto. Wynik finansowy netto oznacza tu wynik finansowy ustalany na podstawie przepisów o rachunkowości.

We wspomnianej interpretacji organ podatkowy wskazuje również, że dochód z tytułu ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarcza należy rozpoznawać w przypadku polis kontynuowanych z roku poprzedzającego wejście na ryczałt od dochodów spółek jeżeli aktualnie koszty tych ubezpieczeń obciążają wynik finansowy podatnika, który jest opodatkowany w formie ryczałtu od dochodów spółek.

W podsumowaniu organ podatkowy wskazuje, że kategorie dochodów jakimi są ukryte zyski oraz wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą związane są z bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego i istotny jest moment obciążenia wyniku finansowy netto ustalanego na podstawie przepisów o rachunkowości, w związku z czym ryczałt z tego tytułu należy zapłacić do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl