Estoński CIT - możliwy podział spółki przez wydzielenie
Pojawiają się kolejne interpretacje indywidualne, w których Dyrektor KIS potwierdza możliwość reorganizacji spółki, która korzysta z opodatkowania w firmie ryczałtu od dochodów, bez utraty prawa do estońskiego CIT.
Mamy możliwość podziału takiej spółki poprzez wydzielenie z jej struktur zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zostaje wniesiona do innej spółki. Warunek - spółka, do której wnoszony jest ZCP również musi korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik traci prawo do opodatkowania ryczałtem z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym:
- podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6,
- podatnik nie prowadził ksiąg podatkowych lub dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto,
- podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem
- podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH, podział spółki może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Podział przez wydzielenie polega zatem na przeniesieniu tylko części majątku na inną spółkę (lub spółki) - spółka wydzielająca tę część majątku istnieje nadal. Spółka dzielona w dalszym ciągu zachowuje byt prawny i trwa nadal w dotychczasowej formie prawnej. Z tego powodu nie jest możliwe przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na spółkę wydzieloną, bowiem istotą podziału przez wydzielenie jest zachowanie podmiotowości prawnej spółki dzielonej. Jest to zatem szczególny przypadek podziału spółek ( Komentarz, red. Zbigniew Jara 2022, wyd. 4):
Zatem, podział przez wydzielenie istotnie różni się od podziału zwykłego - przez rozdzielenie, który polega na tym, że cały majątek spółki dzielonej zostaje rozdzielony na inne spółki. (...) z jednoczesnym skutkiem w postaci rozwiązania (utraty bytu) spółki dzielonej (Kodeks spółek handlowych. Komentarz, red. Zbigniew Jara 2022, wyd. 4).
W wydawanych interpretacjach przez Dyrektora KIS wskazuje się, że ustawodawca wyraźnie wskazał jakie czynności prawne prowadzące do nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą rodzić skutek w postaci utraty prawa do opodatkowania ryczałtem, a także dopuścił możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od spółek, pomimo dokonanych działań restrukturyzacyjnych m.in. w sytuacji przewidzianej w art. 28I ust. 1 pkt 4 lit. c oraz lit. d tego przepisu ustawy o CIT. Dzięki zawarciu w ww. przepisie zwrotu "chyba że" prawodawca dopuścił możliwość opodatkowania w formie ryczałtu pomimo, że podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części lub podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie. Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (kontynuowania opodatkowania w tej formie) ma miejsce wtedy, gdy zarówno podmiot przejmowany jak i podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Podsumowując, jeżeli Spółka X opodatkowana w formie ryczałtu od dochodów spółek, dokona wydzielenia ze swojego majątku zorganizowanej część przedsiębiorstwa (ZCP) i przeniesie ten majątek do istniejącej Spółki Y, która również jest opodatkowana ryczałtem - zarówno spółka X jak i Y zachowują prawo do korzystania z estońskiego CIT.
Patrz:
- Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2024 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.365.2024.2.RH
- Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2024 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010. 607.2023.1.MC
- Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2023 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010. 33.2023.2.KK