Estoński CIT - przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej
Od kilku lat trwa spór o to, czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą. Organy podatkowe konsekwentnie twierdzą, że nie. Orzecznictwo sądów w tej kwestii nie jest jednolite, choć dominuje wykładnia niekorzystna dla podatników.
Kwestia ta jest o tyle istotna, gdyż spółki rozpoczynające działalność mają pewne preferencje na gruncie ryczałtu od dochodów spółek (tzw. estoński CIT).
Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jednym z warunków, które musi spełnić podatnik, który chce wybrać ryczałt od dochodów spółek jest obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty (niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika). Warunek ten jest spełniony także wówczas gdy podatnik ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych (niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika) jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek ZUS.
Zgodnie z art. 28j ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ww. warunek, nie dotyczy roku rozpoczęcia działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących, z tym że począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik jest obowiązany do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.
Spółki rozpoczynające działalność mają również prawo do niższej stawki estońskiego CIT (10 proc. zamiast 20 proc.). Pozostałe także mogą z niej korzystać, ale tylko jeżeli są małym podatnikiem, co oznacza, że ich przychody ze sprzedaży brutto (wraz z należnym VAT) za poprzedni rok podatkowy nie mogą przekroczyć 2 mln euro.
Niestety ostatnio niekorzystną dla podatników interpretację potwierdził wiceminister finansów Jarosław Neuman w odpowiedzi na poselską interpelację. Minister uznał, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie może zostać uznana za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą dla celów ryczałtu od dochodów spółek. Minister wyjaśnił, że z samej instytucji przekształcenia wynika wprost, iż zamiarem przedsiębiorcy jest kontynuowanie działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas w ramach innej formy organizacyjno-prawnej, a nie rozpoczęcie tej działalności.