Miejsce opodatkowania PIT usług JDG wykonywanych zdalnie z terytorium Szwajcarii
Świadczenie usług prawnych zdalnie z terytorium Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce może być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych wyłącznie w Polsce.
Tak uznał Dyrektor KIS w najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 3.09.2024 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.487.2024.2.IM.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, podatniczka wskazała, że od kwietnia 2024 r. jest rezydentką podatkową Szwajcarii. Podatniczka wspólnie z mężem wynajmuje mieszkanie w Szwajcarii (umowa na czas nieokreślony). Natomiast w Polsce posiada mieszkanie, którego nie zamierza sprzedawać/wynajmować. W Polsce mieszkają rodzice podatniczki i pozostała rodzina. Pozostałe powiązania realizowane są w Szwajcarii - podatniczka wynajmuje tam mieszkanie, w którym mieszka wraz z mężem, tam na co dzień wspólnie z mężem funkcjonuje, przeniosła tam centrum codziennego życia. Do Szwajcarii przeprowadziła się wspólnie z mężem z intencją pozostania na czas nieokreślony.
Jednocześnie od września 2021 r. podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach usług doradztwa prawnego (kancelaria radcy prawnego). W Polsce podatniczka wynajmuje biuro (adres rejestrowy). Adres rejestrowy mieści się w nieruchomości, która jest wynajmowana, korespondencja na ten adres dostarczana jest bardzo sporadycznie.
W Polsce podatniczka ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, którą wykonuje wyłącznie na rzecz polskich podmiotów. Działalność gospodarczą świadczy w sposób zdalny z mieszkania w Szwajcarii. Z klientem kontaktuje się drogą elektroniczną i telefonicznie. Fizycznie pracę wykonuje w miejscu zamieszkania w Szwajcarii. Nie posiada odrębnego biura, pracuje przy biurku, w miejscu wyznaczonym w mieszkaniu (biurko do pracy w pokoju gościnnym).
Wątpliwości podatniczki sprowadzały się do tego, czy jej dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce a wykonywanej zdalnie z terytorium Szwajcarii na rzecz polskiego klienta powinny być opodatkowane w Szwajcarii, czy w Polsce.
W takim stanie faktycznym, Dyrektor KIS powołał art. 14 ust. 1 polsko-szwajcarskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO), z której wynika, że dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.
Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 2 UPO, określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz dentystów i księgowych.
Na podstawie ww. postanowień UPO, Dyrektor KIS stwierdził, że prowadzenie wskazanej we wniosku działalności w Polsce powoduje powstanie zakładu podatkowego na terytorium Polski w rozumieniu art. 5 ust. 1 UPO w zw. z art. 5a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 5 UPO, określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie "zakład" obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat oraz kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.
W związku z ukonstytuowaniem w Polsce zakładu podatkowego art. 14 UPO nie znajdzie w sprawie zastosowania.
Powyższe oznacza, że przy ocenie, której z jurysdykcji podlega podatniczka kluczowy jest art. 7 ust. 1 UPO, zgodnie z którym zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
Analiza przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego w kontekście cyt. postanowień UPO doprowadziła Dyrektora KIS do wniosku, że przychody uzyskiwane przez podatniczkę z tytułu działalności w Polsce stanowią zyski z działalności gospodarczej osiągane za pośrednictwem stałego zakładu, które zgodnie z postanowieniami art. 7 umowy polsko-szwajcarskiej podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski.