Najem krótkotrwały domku letniskowego można rozliczać na ryczałcie

08:49, 22.06.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Wynajem krótkotrwały nieruchomości, pomimo, że może być on zorganizowany, ciągły i dla celów zarobkowych nie oznacza konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

W interpretacji z dnia 30 maja 2023 r. 0115-KDIT1.4011.307.2023.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że wynajem domku letniskowego można rozliczać w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z wnioskiem o interpretację zwróciła się podatniczka, która wskazała, że planuje okazjonalny wynajem domu letniskowego. Będzie go wynajmować w okresie wakacji, ferii zimowych, przerw świątecznych, weekendów oraz przez tzw. długie weekendy.

Zapytała się, czy uzyskany przychód z sezonowego najmu domku letniskowego można zaliczyć do przychodów z najmu prywatnego oraz czy uzyskane z wynajmu przychody  można opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Organ podatkowy potwierdził, że tak, zgadzając się z uzasadnieniem wnioskodawczyni. We wniosku wskazała ona, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT wybór kwalifikacji i sposobu rozliczania przychodów z najmu ustawodawca pozostawia podatnikowi, osoba fizyczna nie ma obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazano też, że okazjonalny wynajem domku spełnia przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ źródłem dochodów będzie najem własności niezwiązanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu wniosku nawiązano również, do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów z dnia 24 maja 2021 r. II FPS 1/21, z której wynika, że przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Końcowo organ podatkowy wskazał, że uzyskiwane przez wnioskodawczynię przychody z krótkotrwałego wynajmu domku letniskowego będą opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 2 ust. 1aoraz art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli przychód w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100.000 zł wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu odprowadzi od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl