Objaśnienia w zakresie ulgi termomodernizacyjnej
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe w zakresie zasad korzystania z ulgi termomodernizacyjnej ( nr DD3. 8203.1.2025 z 30 czerwca 2025 r)
W ramach wydanych objaśnień zwrócono uwagę na wiele istotnych aspektów dotyczących ulgi termomodernizacyjnej – czyli zasad odliczania przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków, które ponieśli na przedsięwzięcie termomodernizacyjne.
Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest zamknięty katalog wydatków termomodernizacyjnych, który wynika z rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju.
Dosyć liberalne stanowisko zostało zajęte w zakresie inwestycji termomodernizacyjnej z jednoczesną rozbudową budynku. Przykład (nr 9 w objaśnieniach) dotyczył przedsięwzięcia w zakresie wymiany stolarki okiennej, z jednoczesnym montażem stolarki w nowej części budynku. Zgodnie z objaśnieniami podatnik może dokonać odliczenia całości wydatków związanych z inwestycją (czyli zarówno w części dotychczas istniejącej, gdzie faktycznie następuje wymiana stolarki, jak też w części dopiero budowanej, gdzie następuje montaż).
W objaśnieniach potwierdzono, że nie jest wymagane posiadanie przez podatnika dokumentów potwierdzających zawiadomienie organów nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. To że inwestycja dotyczy już istniejącego budynku można wykazywać na podstawie innych dowodów – chociażby dokumenty potwierdzające nadanie nr budynku, opłacanie podatków i innych rachunków. Jest to oczywiście uzasadnione, zwłaszcza gdy inne przepisy nie zobowiązywały podatnika do trzymania dokumentów dotyczących np. odbioru budynku, a od samej budowy mógł upłynąć już dłuższy czas (przykład nr 12).
Co istotne objaśnienia wskazują, że warunek bycia właścicielem budynku, względem którego podatnik przeprowadzał termomodernizacje musi być spełniony na moment złożenia zeznania. Możliwa jest jednocześnie sytuacja że na moment dokonania wydatku (tj. wystawienia faktury dotyczącej przedsięwzięcia termomodernizacyjnego) podatnik nie jest jeszcze właścicielem budynku, ale jest nim na moment realizacji inwestycji i dokonania rozliczenia.
Istotną kwestią jest limit przysługującego podatnikowi odliczenia, który wynosi 53.000 zł w stosunku do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych przez podatnika. Oczywiście odliczeniu podlegają wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik. Tym samym odliczenie nie przysługuje w stosunku do wydatków sfinansowanych np. z dotacji. Odliczenia nie można dokonać również w stosunku do wydatków zaliczonych do kosztów, czy też odliczonych w ramach innych odliczeń (np. zaliczonych do wydatków na własne cele mieszkaniowe).
W przypadku współwłasności, kwotę do odliczenia dla poszczególnych współwłaścicieli wyznacza kwota wydatków poniesionych przez poszczególnych współwłaścicieli, a nie udział we współwłasności.
Z pełną treścią objaśnień (Objaśnienia podatkowe z 30 czerwca 2025 r. - Formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych) mogą się Państwo zapoznać na stronie Ministerstwa Finansów (link).
Kontakt:
Łukasz Błażewicz
l.blazewicz@doradca.lublin.pl
tel. (81) 532-23-75 w. 349