Od 2019 r. mniej formalności przy wyborze kwartalnej i uproszczonej metody wpłacania zaliczek

07:47, 04.12.2018 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Podatnicy rozpoczynający działalność, jak również mali podatnicy nie będą musieli składać odrębnych pism do urzędu skarbowego informujących o wyborze kwartalnej metody wpłacania podatku dochodowego. Nie trzeba będzie również z wyprzedzeniem informować o wyborze uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Informacje o sposobie wpłacania podatku będzie zamieszczana dopiero w zeznaniu podatkowym. Zmiany dotyczą zarówno podatników PIT jak i CIT.

Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U 2018, poz. 2242), wprowadzono istotne uproszczenia dotyczące wyboru zasad wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Dotyczą one podatników, którzy chcą skorzystać z kwartalnej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Mają do tego prawo podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczynają działalność w roku podatkowym lub podatnicy, którzy mają status małego podatnika. Mniej formalizmów będzie również przy wyborze uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Dotychczas mali podatnicy, którzy wybierali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, byli obowiązani do dnia 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Podatnicy, którzy rozpoczynali  prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, są zobowiązani do złożenia  zawiadomienia o wyborze kwartalnej metody w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek. Zawiadomienie o wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek oraz zawiadomienie o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek mogło być złożone na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Od 1 stycznia 2019 roku zmienione przepisy (art.44 ust. 3i ustawy o PIT jak również art. 25 ust. 7a ustawy o CIT,) będą wskazywały, że o wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek podatnicy informują w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym stosowali kwartalny sposób wpłacania zaliczek.

Podobne uproszczenia wprowadza się również przy wyborze uproszczonej metody wpłacania zaliczek na podatek z działalności gospodarczej, zarówno u podatników PIT jak i CIT. Dotychczas podatnik, który chciał korzystać z tej metody wpłacania zaliczek był zobowiązany:
1.  do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy;
2.  stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy;
3.  wpłacać zaliczki w terminach określonych w przepisach,
4.  dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami.

Od 1 stycznia 2019 roku znosi się wymóg składania w formie pisemnej zawiadomienia w terminie do 20 lutego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego informującego o wyborze uproszczonej metody wpłacania zaliczek. Znowelizowane przepisy będą wskazywały, że o wyborze wpłacania zaliczek w uproszczonej formie podatnicy informują dopiero w zeznaniu rocznym  składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl