Podatkowe skutki otrzymania dotacji – zmiany od 1.01.2024 r. (Rachunkowość, styczeń 2024 r.)

10:14, 02.01.2024 Agata Lipińska

Podatnicy PIT i CIT mogą zdecydować, czy określone dotacje, subwencje i dopłaty – uznawane dotąd za wyłączone z przychodów podatkowych lub zwolnione z podatku – zaliczą do przychodów opodatkowanych i tym samym unikną konieczności pomniejszania kosztów o wydatki pokryte tym dofinansowaniem.

Do przychodów podatników PIT nie zalicza się kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa (art. 14 ust. 3 pkt 13 updof).

Z przychodów podatkowych są też wyłączone otrzymane przez podatnika PIT dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia (bez względu na źródło ich pochodzenia) przeznaczone na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków, związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (wnip), od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 updof).

Jednocześnie odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wnip, od tej części ich wartości, która odpowiada wydatkom poniesionym na ich nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie, zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, nie są kosztem uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 45 updof).

Z kolei dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub z budżetów jednostek samorządu terytorialnego (jst), są z PIT zwolnione (art. 21 ust. 1 pkt 129 updof) – z wyjątkiem części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.

Konsekwencją zwolnienia jest brak możliwości uznania wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych tymi dotacjami za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 56 updof).

Te zwolnienia i wyłączenia z przychodów (a także kosztów) obowiązywały przed 1.01.2024 r. i nadal pozostają w mocy. Ustawodawca wprowadził jednak możliwość alternatywnego rozliczenia przez podatnika otrzymanego dofinansowania.

Pełny tekst artykułu w miesięczniku Rachunkowość, styczeń 2024 r. (Podatkowe skutki otrzymania dotacji – zmiany od 1.01.2024 r.)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl