Powtórne oświadczenie płatnika dotyczące podatku u źródła składane do końca stycznia

15:00, 19.12.2023 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Przypominamy, ze do końca stycznia 2024 duża część płatników podatku u źródła może być zobowiązana do złożenia powtórnego oświadczenia dotyczące spełniania warunków do zastosowania preferencji.

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie podatku u źródła wprowadzają zasady, że w przypadku wypłat dokonywanych na rzecz powiązanego nierezydenta z tytułu odsetek, należności licencyjnych oraz dywidend, nie jest możliwe bezpośrednie zastosowanie preferencji w poborze podatku u źródła (tj. zwolnienie należności z opodatkowania, lub opodatkowanie jej niższą stawką, niż wynikająca z ustawy). Powyższe dotyczy części należności przekraczającej 2 mln zł w ciągu roku W związku z tym płatnik od tej części wynagrodzenia powinien pobrać podatek według stawek wynikających z ustawy.

Jednym ze sposobów zwolnienia się z tego obowiązku jest złożenie przez płatnika oświadczenia. Oświadczenie to dotyczy dwóch aspektów:
że płatnik posiada dokumenty niezbędne do zastosowania preferencji
po przeprowadzeniu weryfikacji, nie posiada wiedzy uzasadniającej przypuszczenie o okolicznościach wykluczających możliwość stosowania preferencji.

Oświadczenie jest składane przez kierownika jednostki w rozumieniu przepisów o rachunkowości. W przypadku organów wieloosobowych (np. zarząd w spółce) oświadczenie jest składane przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład organu.

Oświadczenie jest przesyłane w formie elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, Oświadczenie dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych ma oznaczenie WH-OSP, a dla płatników podatku dochodowego od osób prawnych - WH-OSC.

Aktualne przepisy przewidują składanie dwóch oświadczeń.

Pierwsze oświadczenie (pierwotne ) jest składane do końca 2 miesiąca następującego, po miesiącu, w którym wartość należności na rzecz nierezydenta (z określonych tytułów) przekroczy 2 mln zł.

Natomiast jeżeli po złożeniu tego „pierwotnego” oświadczenia płatnik dokonuje dalszych wypłat na rzecz nierezydenta, to nadal może stosować preferencje w poborze podatku u źródła (o ile oczywiście są nadal spełnione warunki). W takiej sytuacji po zakończeniu roku podatkowego - w terminie do końca pierwszego miesiąca po jego zakończeniu jest wymagane złożenie „ponownego” oświadczenia, w którym płatnik potwierdzi że ww. warunki są spełnione również w stosunku do tych następnych wypłat.

Tym samym dla większości płatników, obowiązek złożenia tego ponownego oświadczenia zaistnieje do końca stycznia 2024 r. w stosunku do wypłat następujących w 2023 r.

Niezłożenie takiego oświadczenia będzie powodowało, że płatnik nie powinien zastosować, w stosunku do tych dalszych wypłat, preferencji w poborze podatku u źródła. Tym samym, jeżeli je zastosował, to wówczas powinien dopłacić brakujący podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Oczywiście w takiej sytuacji może się okazać, że podatek ten będzie w całości obciążał płatnika, jeżeli nie uda mu się odzyskać odpowiedniej części wynagrodzenia od kontrahenta.

Powyżej wskazane regulacje dotyczą płatników w stosunku do obu ustaw o podatkach dochodowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl