Projekt dobrowolnego PITu kasowego dla małych firm

12:43, 20.08.2024 Nina Litwin

W sierpniu do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o PIT.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić dobrowolny PIT kasowy od 2025 roku. Przedsiębiorcy będą mogli go wybrać, jeśli ich przychody nie przekroczyły 250 tyś. euro lub jeśli rozpoczynają swoją działalność. Oznacza to, że podatek płacony byłby dopiero po otrzymaniu zapłaty od swoich kontrahentów. PIT kasowy byłby dostępny dla firm rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stawką podatku liniowego 19% oraz według skali podatkowej. Projekt ten miałby wejść w życia 1 stycznia 2025 roku.

Podatnik będzie mógł rozliczać PIT metodą kasową, jeśli:

  • w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych,
  • złoży naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze tej metody do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności,
  • przychody z prowadzonej samodzielnie działalności w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 250 000 euro.

Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorcy będą zobowiązani do płacenia PIT dopiero po otrzymaniu zapłaty i jednocześnie będą mogli uwzględniać koszty uzyskania przychodów w tym samym momencie. Po upływie dwóch lat, podatnik będzie musiał jednak rozpoznać przychód z działalności, nawet jeśli nie otrzymał jeszcze zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Termin dwóch lat będzie liczony od daty wystawienia faktury, rachunku lub zawarcia umowy. Jedynym wyjątkiem będą odpisy amortyzacyjne, które można będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli płatność za dany przedmiot nie została jeszcze dokonana.

PIT kasowy będzie mógł być stosowany tylko w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), gdzie przedsiębiorca rozpozna przychód i koszty uzyskania przychodów na zasadzie kasowej, pod warunkiem, że druga strona transakcji również jest przedsiębiorcą. Co istotne, kasowy PIT będzie obejmował jedynie transakcje udokumentowane fakturami.

Wybrana metoda rozliczania PIT będzie musiała być stosowana przez cały rok, nawet jeśli przedsiębiorca zakończy jedną działalność, a następnie otworzy nową w tym samym roku. Stosowanie kasowego PIT przez przedsiębiorcę nie wpłynie na sposób rozliczania jego kontrahentów. Oznacza to, że przedsiębiorca, który stosuje kasowy PIT, rozpozna przychód ze sprzedaży dopiero po otrzymaniu zapłaty, podczas gdy nabywca, który nie stosuje kasowego PIT, będzie rozliczał koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową.

Źródło: Projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl