Ulga termomodernizacyjna nie obejmuje turbiny wiatrowej
Podatnik nie ma możliwości odliczenia od dochodu wydatków na zakup i instalację przydomowej turbiny wiatrowej, mimo że spełnia ona taką samą funkcję jak ogniwa fotowoltaiczne, które ulga termomodernizacyjna obejmuje.
Powyższe znajduje potwierdzenie, w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 30 sierpnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.436.2022.3.ŁS. Wskazano w niej, że podatniczka zamierza przeprowadzić przedsięwzięcie termomodernizacyjne polegające na budowie i montażu przydomowej turbiny wiatrowej o mocy do 3,5 kW. Działania realizowane będą na działce oraz w domu jednorodzinnym należącym do podatniczki oraz jej męża, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Przydomowa turbina wiatrowa wykorzystywana będzie wyłącznie do produkcji energii elektrycznej do zasilania w energię budynku jednorodzinnego.
Podatniczka we wniosku o wydanie interpretacji spytała, czy w opisanej sytuacji ma możliwość do odliczenia od dochodu wydatków na zakup i instalację przydomowej turbiny wiatrowej na potrzeby budynku jednorodzinnego w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W jej ocenie przedsięwzięcie spełnia główne cele, zgodnie z wprowadzoną ulgą z art. 26h ust.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. poprawia efektywność energetyczną przedsięwzięcia termomodernizacyjnego poprzez częściową zmianę źródła energii na źródło odnawialne, nie pogarszając jakości powietrza.
Dyrektor KIS w wyrażonym w interpretacji stanowisku wskazał, że w przedstawionym stanie faktycznym nie przysługuje prawo do odliczenia od dochodu wydatków na planowane przedsięwzięcie. Pogląd argumentował tym, że turbina wiatrowa nie została wymieniona w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
W przedmiotowej interpretacji Dyrektor KIS wskazał zasady skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, jak również wyjaśnił pojęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. I choć w ramach przywołanego pojęcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się działania mające na celu całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne, planowana przez podatniczkę budowa turbiny wiatrowej nie podlega uldze termomodernizacyjnej. Zdaniem Dyrektora KIS, odliczeniu podlegają tylko wydatki znajdujące się w załączniku do rozporządzenia.
Podsumowując, mimo że turbina wiatrowa pozwala na pozyskanie energii ze źródeł alternatywnych, a więc de facto spełnia tę samą funkcję co ogniwa fotowoltaiczne, nie jest możliwe odliczenie tych wydatków od dochodu, gdyż nie znalazła się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju. W obliczu rosnącej popularności technologii wiatrowej oraz planowanych zmian w prawie budowlanym w 2023 roku warto mieć na uwadze decyzję Dyrektora KIS kalkulując możliwe korzyści mikroinstalacji wiatrowych.